ГоловнаРепертуарАрхів«Хай голоси органу знову прийдуть…»Біографія Євгенії Лісіциної

Біографія Євгенії Лісіциної

Євгенія Лісіцина закінчила музичну школу в Свердловську, потім вступила до Ленінградської консерваторії ім. М. Римського-Корсакова в клас фортепіано професора Володимира Нільсена. Паралельно вона стала займатися грою на органі.

Євгенія Лісіцина. Фото сайту ЕкспертOnline

У 1968 році закінчила Латвійську консерваторію ім. Я. Вітола (нині Академія музики) по класу органа Миколи Ванадзиньша. У роки навчання зіграла близько 40 сольних концертів, записала першу платівку та була удостоєна стипендії ім. П. Чайковського.

Своє творче життя Євгена Лісіцина пов'язала з Домським собором і унікальним органом, який став його символом. «Домський собор – лице Риги. Він будувався та перебудовувався разом з містом, горів і знову відроджувався з попелу. Без нього неможливо уявити Ригу. Чим частіше я тут граю, тим глибше розумію, що тут з людьми відбувається щось хороше. Скільки народу в ньому побувало! Вочевидь стіни собору ввібрали все те, про що говорили, що відчували люди протягом століть. А спілкування з органом – насолода! Це божественний інструмент, що складає одне акустичне, смислове, емоційне та філософське ціле з будівлею, в якої він живе», – говорить Євгенія Лісіцина.

У період з 1999 по 2001 роки органістка здійснила грандіозний задум – виконала на органі Домського собору всі органні твори Й. С. Баха в одному циклі. 17 концертів були присвячені 315-й річниці з дня народження композитора та 800-річчю з дня заснування Риги.

Репертуар Євгенії Лісіциної величезний: всі органні твори Й. С. Баха, твори М. Регера, С. Франка, Ф. Мендельсона, Ф. Ліста, О. Мессіана, Л. Вьерна, російських і латвійських композиторів.

Євгенія Лісіцина каже: «В органу не меньш можливостей, ніж у оркестру, і відома оркестрова музика в органному звучанні набуває нових дивовижних рис, не кажучи вже про те, яке задоволення отримую я сама, граючи її».

Музикант переклала для органу «Пори року» А. Вівальді, вона ж є автором транскрипцій «Глорії» А. Вівальді (для хору та органу), «Картинок з виставки» М. Мусоргського (для органу та ударних), «Старовинної сюїти» А. Шнітке (для органу та ударних), «Музичного приношення» Й. С. Баха, фортепіанних творів Й. С. Баха, Л. Бетховена, Ф. Пуленка та інших композиторів.

Євгенія Лісіцина – лауреат Міжнародного конкурсу органістів імені М. Чюрльоніса у Вільнюсі (1968). Органістка зіграла понад 1000 концертів у містах колишнього Радянського Союзу, а також у багатьох країнах Європи. Неодноразово брала участь у міжнародних органних фестивалях.

У 2002 році вона відзначила 110-річчя свого вчителя Н. Ванадзиньша циклом з дев'яти концертів «Шедеври світової органної музики», що включали твори А. Вівальді, Й. С. Баха, М. Регера, С. Франка, французьких, російських і латвійських композиторів. Євгенія Лісіцина записала більше 20-ти платівок і 9 компакт-дисків, має обширну фонотеку у фондах Латвійського радіо. 


Видео

    Липень, 2020

    ПнВтСрЧтПтСбНд
      12345678910111213141516171819202122232425262728293031