ГоловнаРепертуарАрхівСлава в вишніх Богу...Про «Gloria» Ф. Пуленка

Про «Gloria» Ф. Пуленка

Кантата Франсіса Пуленка «Gloria» для сопрано, оркестру та хору на слова гімну Gloria in Excelsis Deo (Слава у вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління) була створена на замовлення Фонду Кусевицького на честь Сергія Кусевицького і його дружини Наталії. Прем'єра відбулася 21 січня 1961 року в Бостоні у виконанні Бостонського симфонічного оркестру і хору Pro Musica (диригент Ш. Мюнш, солістка А. Едісон). Gloria – давньохристиянський богослужбовий гімн, що входить до складу католицької меси. Кантата складається з шести частин, написаних на латині, в основі – грецький оригінальний текст.

В зрілі роки в світогляді Ф. Пуленка стався перелом. За його словами, в ньому «прокинувся нащадок суворих і богобоязливих горців, які шукали в релігії розради від земних нещасть і з наївною вірою покладали всі надії на чудеса». Композитор починає писати духовні твори, в яких, як зазначив музикознавець Клод Ростан: «Пуленк подав нам унікальний знак: він створив надзвичайно індивідуальний стиль церковної музики, стиль, який був далеким від усіляких формул, кліше, всіх шаблонів, якими підживлювалася рутина жанру з початку XIX століття».

Дійсно, духовним хорам Пуленка притаманні особлива експресія, емоційна відкритість, стилістична «багатомовність». У них проявляються характерні особливості григоріанської монодії, елементи барокової стилістики та гармонії ХХ століття. Поєднуючи стильові принципи музики різних історичних епох, композитор у вже, здавалося б, давно відомому –відкриває нову виразність. 


Видео

    Липень, 2018

    ПнВтСрЧтПтСбНд
          12345678910111213141516171819202122232425262728293031