«Лебедине озеро»

ГоловнаРепертуарБалети«Лебедине озеро»

«Лебедине озеро»

«Лебедине озеро»

Музика Петра Чайковського
Балет на 2 дії
Лібрето за сценарієм Володимира Бегічева та Василя Гельцера

Тривалість вистави з урахуванням антрактів: 2 години 30 хвилин

Використано фрагменти хореографії Маріуса Петіпа,Олександра Горського,
Костянтина Сергєєва, Льва Іванова, Юрія Григоровича

Автор нової хореографічної редакції  – заслужений артист Росії Юрій Васюченко
Художник-постановник – заслужений художник УкраїниЄвген Гуренко

Художник по костюмах - заслужений художник України Наталія Бевзенко-Зінкіна

Модельєр по костюмах - Сергій Васильєв
Режисер, що веде виставу – заслужений працівник культури України Наталія Григор 

 

Диригенти – заслужений артист України Ігор ШаврукІгор Чернецький


Постановча група

Педагоги-репетитори – народна артистка України Наталя Баришева, народна артистка України Олена Барановська, народний артист України Михайло Пєтухов, заслужений артист України Юрій Карлін, заслужена артистка України Ніна Стоян
Концертмейстери - Лоліта Григорян, Лія Чібалашвілі, Анастасія Марушко, Інна Шведенко, Юліан Шумаков
Завідувач художньо-постановочної частини – Віктор Янчук
Художник зі світла – В'ячеслав Ушеренко
Начальник машинно-декораційного цеху – Віктор Мелешко
Художники-гримери – Олена Васильчук, Євгенія Галенко


Головний диригент – народний артист Республіки Молдова Олександру Самоїле

Головний режисер – Оксана Тараненко
Завідувач балетною трупою – заслужений артист України Гаррі Севоян
 

Про балет

«Лебедине озеро» – найпопулярніший балет класичної спадщини. Його театральна доля – це яскрава ілюстрація всіх істотних естетичних і художніх змін, яких зазнав балетний театр ХХ століття. Шедевр Чайковського привертав увагу багатьох хореографів світу.

Прем'єра «Лебединого озера» відбулася 20 лютого 1877 в Большому театрі Москви. Авторами сценарію були Володимир Бегичев та Василь Гельцер, балетмейстером-постановником – Вацлав Рейзінгер.

Балетний театр кінця ХIХ сторіччя вимагав для хореографічного втілення симфонічну музику, і Чайковський запропонував її. У балеті протиставлялися зовнішне і внутрішне життя, підкреслювалася антитеза радісних і меланхолійних настроїв, посилювалися контрасти прекрасної мрії про ідеал і звичного способу життя, височини таємничого зачарованого лебединого світу і приземленого повсякденного оточення головного героя.

У музиці Чайковського закладена складна і чітка музична драматургія, яка повинна була стати основою для відповідної сценічно-хореографічної інтерпретації. Але Рейзінгер створив свій балет, використовуючи музику лише як мелодично-ритмічну основу для танців. Постановка вийшла невдалою. Сценарій був перевантажений подробицями і не мав стрункої логічної лінії розвитку дії.

17 лютого 1894 в Маріїнському театрі Петербурга знову звернулися до партитури «Лебединого озера». Балетмейстер Маріус Петіпа разом з диригентом і композитором Річардом Дріго зробили нову оркестровку. У музику було внесено декілька купюр – на Петіпа і Дріго згодом посипалися докори всіх, хто звертався до твору. Але саме ці зміни, як не дивно, дозволили створити нетлінний хореографічний шедевр, що виходить не з первинного сценарію, а з духу музики.

Петіпа запросив до участі в постановці балетмейстера Лева Іванова, віддавши йому романтичні «лебедині» сцени. У співдружності двох хореографів народилися такі шедеври танцю, як лірична, прониклива пісня Одетти про жіночу долю і любові у ІІ акті та яскравий, енергійний pas de deux Зігфріда та Оділлії. Образ Одетти позначив виникнення нового типу балетної героїні: не блискучої, не просто витонченої, а ліричної.

До «Лебединого озера» зверталися багато балетмейстерів. Слід зазначити постановки Олександра Горського, Агрипини Ваганової, Юрія Григоровича. Відповідно з естетичними, етичними і художніми нормативами XX століття романтична чарівна казка перетворювалася то на побутову драму з реалістичним психологічним та історичним виправданням подій, то на філософську притчу про подвійність людського «Я», то на психологічно загострене оповідання про чуттєві фантазії та драму героя.

Балет «Лебедине озеро» і сьогодні зачаровує поетичністю, ліризмом, мелодійністю музики і хореографії лебединих танцювальних симфоній. Незважаючи на безліч версій, він досі чекає нових втілень, які принесуть майбутнім глядачам насолоду і радість зустрічі з Прекрасним.

Неллі Іванова-Георгієвська

Пролог

Закляття чарівника Ротбарта перетворює прекрасну Одетту і її подруг на лебедів, і тільки вночі вони приймають людську подобу. Лише безмежне і щире кохання зможе зняти це закляття.

Дія перша

В саду перед замком принц Зігфрід святкує своє повноліття. Гості, чарівні фрейліни, кращий друг принца Бенно веселяться. Кумедний Шут розважає всіх танцями.

Високовладна принцеса, мати принца, повідомляє присутнім, що на завтрашньому балу Зігфрід має обрати собі наречену. Але принц ще не зустрів ту дівчину, в яку міг би закохатися.

Гості покидають сад. Зігфрід бачить в небі зграю білих лебедів, бере арбалет, і біжить за ними в ліс.

Берег озера. Ще мить, і стріла принца пронзить прекрасного птаха. Але, раптово, лебідь перетворюється на дівчину, і її краса зачаровує Зігфріда. Дізнавшись від Одетти про таємницю, Зігфрід клянеться їй у вічному кохані і вірності.

Ротбарт спостерігає за Одеттою і Зигфрідом. Він вирішує змусити принца порушити клятву, щоб Одетта навіки залишилася у його владі.

Дія друга

Бал у замку Високовладної принцеси. Зігфріду необхідно вибрати собі наречену серед знатних дівчат, але жодна не приваблює принца: всі його думки тільки про Одетту.

Несподівано з'являються Ротбарт і Оділлія, надзвичайно схожа на Одетту. Зачарований злим генієм, принц сприймає Оділлію за Одетту. Він захоплений її звабливими чарами і повторює клятву, дану Одетті. Ротбарт радіє перемозі: тепер Одетта і її подруги назавжди залишаться лебедями. Чаклун зникає разом з Оділлією, а принц у розпачі поспішає до лебединого озера.

Берег озера. Злий геній тріумфує. Принц шукає Одетту, щоб вимолити у неї прощення: адже на балу йому здавалося, що він бачив саме її, і до неї були звернені його слова кохання.

Починається буря, яку викликав Ротбарт, аби стати на шляху у Зігфріда. Принц розпочинає поєдинок з чаклуном, і тим самим доказує своє кохання до Одетти. У вирішальний момент поєдинку Одетта рятує коханого від смертельного удару. Сила кохання Одетти і Зігфріда руйнує чари злого чаклуна.

Дійові особи та виконавці

Одетта – Оділлія – заслужена артистка Республіки Молдова Марія Полюдова, Олена Добрянська, Катерина Кальченко, Елліна Походних, Аліна Шарай (Хілько)

Принц Зігфрід – заслужений артист України Сергій Доценко, заслужений артист Республіки Молдова Володимир Статний, Станіслав Скриннік, Дмитро Шарай

Ротбарт, злий геній – заслужений артист України Сергій Доценко, В'ячеслав Кравченко, Ігор Саражинський, Віктор Томашек, Дмитро Шарай, Ростислав Янчишен

Блазень – Станіслав Варанкін, Павло Гриць, Віктор Томашек, Денис Черняк

Галіфрон, наставник принца – Юрій Мєдвєдєв, Святослав Квачук, Богдан Чабанюк

Бенно, друг принца – Станіслав Варанкін, Дмитро Дзеник, В’ячеслав Кравченко, Віктор Томашек

Високовладна принцеса, мати принца – Анастасія Баннікова, Поліна Каліна (Осетрова), Ксенія Кравченко, Вероніка Семчук, Ірина Скринник

Придворні фрейліни – заслужена артистка України Ольга Рожевич, Тетяна Афанютіна, Катерина Бартош, Олександра Воробйова, Ольга Воробйова, Наталія Івасенко, Катерина Кальченко, Олена Кондратьєва, Елліна Походних, Ганна Тютюнник, Аліна Шарай (Хілько)

Вальс з І дії – Анастасія Баннікова, Катерина Бурдик, Вікторія Костюченко, Ксенія Кравченко, Олена Лавріненко, Марія Рязанцева, Оксана Широкова, Дмитро Бартош, Денис Васильєв, Дмитро Дзеник, В’ячеслав Кравченко, Михайло Перфілов, Віталій Роздайбіда

Маленькі лебеді - заслужена артистка України Ольга Рожевич, Радмила Аітова, Ксенія Баданіна, Катерина Бартош, Людмила Грекова, Оксана Демченко, Наталія Івасенко, Олена Кондратьєва, Анастасія Палій (вперше), Ольга Пилипейко, Марина Стрижакова, Ганна Тютюнник, Анастасія Яроцька

Великі лебеді – Тетяна Афанютіна, Оксана Бабич, Катерина Бурдік, Олександра Воробйова, Ольга Воробйова, Олена Лавріненко, Елліна Походних, Марія Рязанцева, Катерина Томашек,  Аліна Шарай (Хілько)

Наречені - Тетяна Афанютіна, Анастасія Баннікова, Катерина Бурдік, Еліна Канунікова, Вікторія Костюченко, Ксенія Кравченко, Олена Лавріненко, Марія Рязанцева, Катерина Томашек, Марина Стрижакова, Оксана Широкова

Гості на балу у принца:

Іспанські – Катерина Бурдік, Христина Ветчінкіна, Вікторія Костюченко, Олена Пономарьова, Марія Рязанцева, Катерина Томашек, Оксана Широкова, Дмитро Бартош, Дмитро Дзеник, Вячеслав Кравченко, Ігор Саражинський, Богдан Чабанюк

Угорські –Тетяна Афанютіна, Вікторія Костюченко, Ксенія Кравченко, Ксенія Олійник, Марія Рязанцева, Денис Васильєв, Віталій Роздайбіда

Неаполітанські – Катерина Бурдік, Марина Стрижакова, Станіслав Варанкін, Микола Воріводін, Михайло Перфілов, Ігор Саражинський

Польські – Анастасія Баннікова, Христина Ветчинкіна, Еліна Канунікова, Христина Павлова, Олена Лавріненко, Олена Пономарьова, Вероніка Семчук, Ірина Скринник, Вероніка Хорозова, Юлія Шендеровська, Дмитро Бартош, Денис Васильєв, Дмитро Дзеник, Сергій Мельников, Микита Путрін, Сергій Ткачук, Богдан Чабанюк, Юрій Чепіль, Ростислав Янчішен


Диригенти -
заслужений артист України Ігор Шаврук, Ігор Чернецький

Виконавці в найближчій виставі

Склад виконавців 14 квітня

 • Одетта - Оділлія - ​​Олена Добрянська
 • Принц Зігфрід - Дмитро Шарай
 • Ротбарт, злий геній - Роман Калін
 • Шут - Павло Гиць
 • Галіфрон, наставник принца - Юрій Медведєв
 • Бенно, друг принца - Денис Васильєв
 • Можновладна принцеса, мати принца - Поліна Каліна
 • Придворні фрейліни - заслужена артистка України Ольга Рожевіч, Олександра Воробйова,
 • Вальс з І дії - Катерина Бурдик, Марія Рязанцева, Дмитро Бартош, В'ячеслав Кравченко
 • Маленькі лебеді - Радміла Аітова, Дар'я Городилова, Ганна Тютюнник, Анастасія Яроцька
 • Великі лебеді - Оксана Бабіч, Катерина Бурдик, Олена Лавриненко, Марія Рязанцева
 • Наречені - заслужена артистка України Ольга Рожевіч, Анастасія Баннікова, Катерина Бурдик, Олена Лавриненко, Марія Рязанцева

Гості на балу у принца:

 • Іспанські - Христина Вєтчинкіна, Олена Воронцова, Дмитро Бартош, В'ячеслав Кравченко
 • Угорські - Марія Рязанцева, Віталій Роздайбеда
 • Неаполітанські - Катерина Бурдик, Михайло Перфілов
 • Польські - Анастасія Баннікова, Олена Лавриненко, Христина Павлова, Юлія Шендеровська, Дмитро Дзеник, Сергій Мельников, Руслан Таліпов, Ростислав Янчішен

Видео