«Лускунчик»

ГоловнаРепертуарБалети«Лускунчик»

«Лускунчик»

«Лускунчик»

Балет-феєрія на дві дії з прологом
Музика Петра Чайковського
Лібрето Маріуса Петіпа за мотивами казки Ернста Гофмана «Лускунчик і мишачий король» у редакції Володимира Трощенка

Тривалість вистави з антрактом: 2 години

У спектаклі використані фрагменти хореографії Маріуса Петіпа, Лева Іванова, Олександра Горського, заслуженого артиста Росії Василя Вайнонена та кавалера ордена Дягілєва Анатолія Ємельянова
 


Члени постановчої групи

Балетмейстер-постановник – заслужений артист Чуваської Республіки Володимир Трощено

Диригенти – заслужений артист України Ігор Шаврук, заслужений діяч мистецтв України Вадим Перевозников, Оксана Линів
Художник-постановник – Олена Гавдзінська
Художник з костюмів – заслужений художник України Надія Швець
Педагоги-репетитори – народна артистка України Наталя Баришева, народна артистка України Олена Барановська, народний артист України Михайло Пєтухов, заслужена артистка України Ніна Стоян, заслужений артист України Юрій Карлін
Режисер, яка веде виставу – заслужений працівник культури України Наталя Григор

Концертмейстери – Лоліта Григорян, Лія Чибалашвілі, Інна Шведенко, Анастасія Марушко, Юліан Шумаков

Завідувач балетною трупою – заслужений артист України Гаррі Севоян
Асистент балетмейстера – Майя Мамлеєва

Завідувач художньо-постановочною частиною – Василь Хомин
Художник зі світла – В'ячеслав Ушеренко
Начальник машинно-декораційного цеху – Віктор Мелешко
Художники-гримери – Олена Васильчик, Євгенія Галенко

Оркестр театру, дитячий хор «Перлини Одеси» (художній керівник Лариса Гарбуз) 

 

Про балет

Світова прем’єра – Маріїнський театр Санкт-Петербурга, 6 грудня (18 грудня за н. с.) 1892 року
Перша постановка в Одеському театрі опери і балету – 1950 рік

Петро Ілліч Чайковський по праву вважається великим реформатором балетної музики. Саме він привніс в класичну інтерпретацію балету нову динаміку, наскрізний розвиток музичних тем і образів. Ці художні принципи знайшли своє яскраве відображення у різдвяній казці «Лускунчик», написаній на замовлення директора імператорських театрів Івана Всеволожського.

В основу лібрето спектаклю була покладена повість Ернста Гофмана «Лускунчик і мишачий король» (з циклу «Серапіонові брати») у переказі Олександра Дюма-батька. Сюжет балету визначив Іван Всеволожський, автором програми і хореографії став Маріус Петіпа.

Спочатку зміст «Лускунчика» не сподобався Чайковському. Набагато більший інтерес викликало запропоноване паралельно з ним лібрето опери «Іоланта» (обидва ці твори – двоактний балет і одноактна опера - передбачалось поставити в один вечір). Але поступово Петро Ілліч захопився новим балетом.

Музика «Лускунчика» вперше прозвучала 7березня 1892 року на одному з Петербурзьких симфонічних концертів Російського музичного товариства (РМО). За свідченням брата композитора, Модеста Ілліча, «успіх нового твору був великий. З шести номерів сюїти п’ять були повторені на одностайну вимогу публіки».

Як і передбачалось, прем’єра відбулася в один вечір з «Іолантою» - 6 грудня 1892 року в Маріїнському театрі Санкт-Петербурга. Партії Фріца і Клари (Маші) виконували вихованці Імператорського театрального училища, які мали випускатися лише через рік.

Постановником «Лускунчика» був Лев Іванов, який уже на початку роботи над спектаклем замінив Маріуса Петіпа, який важко захворів. Декорації першої дії створив Костянтин Іванов, другого – академік живопису Михайло Бочаров. Костюми готувались за ескізами Івана Всеволожського.

У репертуарі Одеського театру опери і балету «Лускунчик» вперше з’явився у 1950 році в хореографічному прочитанні Вахтанга Вронського. Пізніше балетмейстери Ігор Чернишов (1969), Наталя Риженко (1985), Володимир Трощено (2008) пропонували свої, оригінальні версії балету, враховуючи досвід попередників, але орієнтуючись на власне розуміння музики Чайковського, особисті естетичні нахили та вимоги часу.

Шлях хореографів до розуміння музики «Лускунчика» виявився довгим. Партитура цього балету залишається неймовірно привабливою і для балетного театру ХХІ століття.
 

 

Пролог

Напередодні Різдва засніженими вулицями маленького німецького містечка до будинку президента Зільберхауса поспішають святково одягнені гості. Серед них і Дроссельмейєр – старший радник суду, винахідник і майстер іграшок. Він приготував чудові різдвяні подарунки дітям Зільберхауса – своїм хрещеникам Маші та Фріцу. Але щасливе очікування Різдва для Дроссельмейєра затьмарене тривогою: таємниче пропала одна з ляльок – Мишачий король.

 

Дія перша

В будинку президента Зільберхауса гості з нетерпінням чекають початку свята. Нарешті перед усіма з’являється новорічна ялинка, що сяє вогнями. У розпалі урочистостей з’являється загадковий гість у костюмі чарівника. Він розповідає історію про хороброго принца, який переміг Мишачого короля. Присутні із захватом розглядають його ляльки, що танцюють. Вони абсолютно схожі на живих людей – Арлекіна, Арапа та Рожеву ляльку.

Діти впізнають у незнайомцеві Дроссельмейєра. Маша з радістю приймає подарунок хрещеного – кумедного і недоладного Лускунчика. Це не просто лялька, він призначений для того, щоб лущити горіхи. Гра з Лускунчиком все більше захоплює Машу, їй уже здається, що це зовсім не іграшка, а жива людинка, хай і негарна, але з ніжною і прекрасною душею.

Брат Маші, Фріц, пустун і насмішник, випадково ламає Лускунчика. Маша ніжно втішає свого скаліченого улюбленця й обережно колише його.

Нарешті останній танець і гості розходяться.

Ніч. Маленькій Маші не спиться. Перемагаючи страх, дівчинка приходить до зали провідати Лускунчика. Несподівано в кімнаті з’являється Дроссельмейєр. Він уже не просто добрий хрещений, а чарівник. За помахом його руки усе навкруг змінюється: стіни розсуваються, а ялинка починає рости. Разом з нею оживають і ростуть іграшки.

Раптом з-під підлоги з’являються миші на чолі з Мишачим королем. Лускунчик шикує олов’яних солдатиків і сміливо веде їх на бій. Але сили нерівні, Лускунчик залишається один проти Мишачого короля і всього його почту.

Маша у відчаї – її пестунчику загрожує небезпека. Дівчина кидає на мишей своїм черевичком і ті, перелякані, кидаються на всі боки.

Лускунчик, який під впливом чарів Дроссельмейєра перетворюється на прекрасного принца, дякує своїй рятівниці і веде її в казкове царство.

Дія друга

Маша і Лускунчик-принц в чарівному човні пливуть ялинковим царством. З ними чарівник Дроссельмейєр. Але Миші з Мишачим королем, які крадькома переслідували їх, несподівано нападають. Лускунчик-принц знову сміливо вступає в бій і перемагає ворога. Всі радісно святкують перемогу. Маша і Лускунчик-принц щасливі – вони досягли царства мрій.

Але все це тільки сон. Пройшла новорічна ніч і разом з нею минули дивовижні видіння. Маша, яка відчула на собі подих казкової мрії, прокинулась біля своєї ялинки, дома, з лялькою-Лускунчиком на колінах.

 

Дійові особи та виконавці

ПРЕЗИДЕНТ ЗІЛЬБЕРХАУС – заслужений артист України Гаррі СевоянВ’ячеслав Кравченко, Юрій Мєдвєдєв, Богдан Чабанюк
ЙОГО ДРУЖИНААнастасія Баннікова, Ксенія Кравченко, Ганна ЧернявськаСтелла Чернова
МАРІ, їх дочкаОлександра Воробйова, Ольга ВоробйоваОлена Добрянська, Наталія Івасенко, Олена Кондратьєва, Мідорі Терада
ФРІЦ, їх синДенис Васильєв, Микола Воріводін, Іоанн-Маріан Нагорний, Віталій Роздайбіда 
ДРОССЕЛЬМЕЙЄР, радник – Юрій Мєдвєдєв, Ростислав Янчишен
ЛУСКУНЧИК, принц – заслужений артист України Сергій Доценко, Павло Гриць, Віктор Томашек, Дмитро Шарай
ЛУСКУНЧИК, лялькаМикола Воріводін, Павло Гриць, Микола Дульський, Денис Черняк
МИШАЧИЙ КОРОЛЬ – Денис ВасильєвВ’ячеслав КравченкоЮрій МєдвєдєвІгор Саражинський 
РОЖЕВА ЛЯЛЬКАРадмила Аітова, Катерина БартошОксана Демченко, Олена Кондратьєва, Марина Стрижакова, Ганна Тютюнник
АРЛЕКІНСтаніслав ВаранкінДенис Васильєв, Михайло Перфілов, Денис Черняк
АРАБЧЕНЯ – Станіслав ВаранкінМикола Воріводін, Павло ГрицьДенис Черняк

Танцi:

ШОКОЛАД (Іспанський танець)Тетяна Афанютіна, Ольга Воробйова, Марія РязанцеваСтелла Чернова, Михайло Перфілов, Ігор Саражинський, Дмитро Шарай
КАВА (Арабський танець)Катерина Кальченко, Яніна Кисельова, Ксенія Кравченко, Марія Рязанцева, Стелла ЧерноваВ’ячеслав Кравченко, Богдан Чабанюк
ЧАЙ (Китайський танець) – заслужена артистка України Ольга Рожевіч, Людмила Грекова, Марина СтрижаковаСтаніслав ВаранкінДенис Васильєв, Микола Воріводін, Михайло Перфілов, Денис Черняк
ПАСТУШКИ (Французький танець)Радмила Аітова, Катерина БартошОльга Воробйова, Оксана Демченко, Олена Кондратьєва, Елліна ПоходнихГанна ТютюнникСтаніслав Варанкін, Михайло Перфілов, Олександр Плохих, Віталій Роздайбіда, Ігор Саражинський
ТРОПАК (Російський танець)Людмила Грекова, Олександра Іванова, Яніна Кисельова, Анастасія Мартиненко, Микола Воріводін, Павло Гриць, Іоанн-Маріан Нагорний, Віктор Пелих, Денис Черняк
ВАЛЬС – Тетяна Афанютіна, Оксана Бабич, Анастасія Баннікова, Катерина Бурдік, Анастасія Варанкіна, Вікторія Костюченко, Ксенія Кравченко, Олена Лавріненко, Елліна Походних, Марія Рязанцева, Аліна Хілько, Стелла Чернова, Оксана Широкова

Виконавці в найближчій виставі

Действующие лица и исполнители 5 марта

 • ПРЕЗИДЕНТ ЗИЛЬБЕРХАУС -  Юрий Медведев
 • ЕГО ЖЕНА – Анна Станкевич
 • МАРИ, их дочь -  Наталья Ивасенко 
 • ФРИЦ, их сын -  Николай Вориводин 
 • ДРОССЕЛЬМЕЙЕР, советник -  Ростислав Янчишен
 • ЩЕЛКУНЧИК, принц - Павел Гриц 
 • ЩЕЛКУНЧИК, кукла -  Денис Черняк
 • МЫШИНЫЙ КОРОЛЬ -  Вячеслав Кравченко 
 • РОЗОВАЯ КУКЛА -  Екатерина Бартош
 • АРЛЕКИН -  Денис Васильев 

  Танцы:
 • ШОКОЛАД (Испанский танец) -  Ольга Воробьёва, Денис Васильев 
 •  КОФЕ (Арабский танец) -  Мария Рязанцева, Богдан Чабанюк
 • ЧАЙ (Китайский танец) - заслуженная артистка Украины Ольга Рожевич,  Денис Черняк
 • ПАСТУШКИ (Французский танец) -  Екатерина Бартош, Николай Вориводин
 • ТРОПАК (Русский танец) – Ольга Пилипейко, Виктор Пелих 
 • ВАЛЬС – Виктория Бережная, Елена Воронцова

Дирижер – заслуженный деятель искусств Украины Вадим Перевозников

Видео