ГоловнаРепертуарКонцертиMessa da RequiemРеквієм

Реквієм

Реквієм – хоровий твір з багатьох частин у супроводі оркестру, зазвичай з участю солістів. Виник як заупокійне католицьке богослужіння з музичними частинами на латинський текст, але пізніше втратив обрядовий характер і перейшов у концертну практику.

Реквієм (лат. Requiem, буквально «(на) упокій») – служба (меса) в католицькій і лютеранській церквах, за начальним словом інтроїта (один з елементів, що відкриває месу в західних літургійних обрядах) «Requiem aeternam dona eis, Domine» («Спокій вічний даруй їм, Господи»).

В основі реквієму – латинська секвенція (поетичний жанр і форма богослужебної музики католиків) «Dies Irae» (День Гніву). Вважається, що текст секвенції з’явився у ХШ столітті. Авторство приписують францисканському монаху Томазо ді Челано. Частіше, ніж інші середньовічні співи, він використовувався у творах композиторів ХVIII – ХХ століть як музичний образ, що втілював уявлення людини про смерть, як символ трагічного.

Dies Irae, dies illa
Solvet saeclum in favilla
Teste David cum Sibylla.
Quantus tremor est futurus
Quando judex ex venturus,
Cuncta stricte discussurus!

День Гніву, той день
Розвіє (переведе) всесвіт в прах,
Свідки тому – Давид і Сівіла.
Усе тремтітиме
Коли з’явиться Суддя
Аби всіх суворо судити!

Реквієм відповідає панахиді в православній церкві. Але православна церква обмежувалась чіткими лініями людських голосів і не залучала звучання музичних інструментів. В рамках католицьких служб міг звучати і орган, і цілий симфонічний оркестр. Це – питання культурної традиції. Саме в приміщенні католицького храму з його дивовижною акустикою і спільним звучанням людського голосу й інструментів були створені перші музичні шедеври.

Багато століть реквіємами були григоріанські хорали, названі так на честь папи Григорія І.

З часом реквієм вийшов з церковних стін і став самостійним жанром. Змінив він і мову. Спочатку написання музики реквієму було можливим тільки на канонічний латинський текст з достатньо суворою відповідністю частин. Пізніше композитори брали біблійні тексти своїми рідними мовами – німецькою, англійською та іншими. Перші реквієми, написані професійними композиторами, з’явились у ХVІ столітті. У ХХ поширились реквієми на неканонічні тексти і не пов’язані з церковною службою.

На сьогодні написано не менше 2000 реквіємів, серед яких чимало світових шедеврів Це реквієми Вольфганга Амадея Моцарта, Джузеппе Верді, «Німецький реквієм» Йоганнеса Рамса, «Військовий реквієм» Бенджаміна Бріттена, «Польський реквієм» Кшиштофа Пендерецького.

Назва «реквієм» в переносному значенні також використовується в інших видах мистецтва для позначення твору, присвяченого пам’яті померлого чи померлих.

 


Видео

    Жовтень, 2018

    ПнВтСрЧтПтСбНд
    12345678910111213141516171819202122232425262728293031