ГоловнаРепертуарОпериСлужниця паніПро оперу

Про оперу

Прем'єра опери в Одеському Національному академічному театрі опери та балету відбулася 19 квітня 2013 року


На початку XVIII ст. на театральних сценах Європи панував жанр опери-seria – «серйозної опери». В основі лібрето цих творів лежав заплутаний міфологічний або казковий сюжет, події якого передавалися речитативами. Свої емоції персонажі виражали через типові віртуозні арії. Вони з плином часу витіснили з опер речитативи, і цим звели нанівець всю драматургію.

Співаки-кастрати в таких аріях демонстрували можливості свого голосу, вміння імпровізувати, а це призвело до того, що опера стала більш схожою на «концерт у костюмах». Опера-seria стала нудною. І, щоб розвеселити публіку, між актами почали вводити короткі комічні інтермедії. Секретом їх успіху був розважальний сюжет, реалістичні характери головних персонажів і мелодії арій, близькі до народних пісень.

В якості такої ж інтермедії до опери того ж Перголезі «Гордий бранець» створювалась і «Служниця-пані». Прем’єра відбулася в театрі Сан Бартоломео 28 серпня 1733 року. «Гордий бранець» провалився, а ось інтермедія мала величезний успіх. Незабаром «Служницю-пані» почали виконувати окремо, як одноактну комедію, і саме її вважають першою оперою написаною в жанрі buffa («комічної опери»). Справжню популярність «Служниця-пані» отримала після постановки в Парижі  в 1952 році музикантами-мандрівниками.  

Саме ця опера поклала початок так званій «війні буффонів» – музично-естетичної полеміці з питань оперного мистецтва. Вона розгорнулася на сторінках газет між прихильниками старої оперної школи і представниками прогресивної французької інтелігенції, зокрема з енциклопедистами Дені Дідро, Жан-Жаком Руссо, Фрідріхом Мельхіором Гріммом. Останні побачили в «Служниці-пані» вираження своїх оперних ідеалів – правдивості дії, конфліктів, демократизації музичної мови. Результатом цієї війни стало створення жанру французької комічної опери, близького за стилем до інтермедій Перголезі. 


Видео

    Листопад, 2018

    ПнВтСрЧтПтСбНд
       123456789101112131415161718192021222324252627282930