Травіата

ГоловнаРепертуарОпериТравіата

Травіата

Травіата

Джузеппе Верді
Опера на 4 дії
Лібрето Франческо Піаве за романом Дюма-сина «Дама з камеліями»

Тривалість з антрактами: 2 години 40 хвилин

Режисер-постановник – Георгій Дикий
Режисер – заслужений артист України Сергій Зуєнко
Художник-постановник – заслужена художниця України Наталя Бевзенко-Зінкіна
Головний хормейстер – заслужений діяч мистецтв України Леонід Бутенко
Балетмейстер – Володимир Хінганський
Режисери, які ведуть спектакль – заслужена працівниця культури України Наталя Григор, Сергій Красних 


Члени постановчої групи

Головний хормейстер театру – заслужений діяч мистецтв України Леонід Бутенко

Керівник художнього цеху балету - народна артистка України Олена Барановська

Головний режисер театру - Євген Лавренчук

Головний художник театру - Ігор Анісенко

 

Зав. оперної трупи театру - заслужена артистка України Наталія Ютеш

Зав. балетної трупи театру - заслужений артист України Гаррі Севоян

Зав. режисерської частини – Лариса Калашнік

Зав. художньо-постановочної частини – Віктор Янчук

 

Художник зі світла – В'ячеслав Ушеренко

Концертмейстери – Лариса Хороленко, Вероніка Струк, Ігор Парада, Галина Сергієва, Ольга Плеханова, Наталя Русиняк, Лоліта Григорян, Анастасія Марушко, Лія Чібалашвілі, Інна Шведенко, Юліан Шумаков

Балетмейстери-репетитори – народні артисти України Наталя Баришева, Михайло Пєтухов, заслужені артисти України Ніна СтоянЮрій Карлін; Лідія Ферульова

Режисери, що ведуть виставу – заслужений працівник культури України Наталія Григор, Сергій Красних

Начальник машинно-декораційного цеху – Віктор Мелешко

Художники-гримери – Олена Васильчук, Євгенія Галенко

Костюмери - Оксана Чабаненко, Галина Чебишева

 

Про оперу

“Вчора ввечері “Травіата” провалилась. Провина моя чи співаків?.. Час розсудить”, – писав Джузеппе Верді одному зі своїх друзів після прем’єри цього твору у 1853 році.

Невдачу, як правило, пояснюють трьома причинами. По-перше, виконавиця головної ролі, уславлена Фанні Сальвіні-Донателлі, була жінкою досить опасистою і глядачам важко було повірити, що Віолетта Валері помирає від сухот. Окрім того, аудиторії було незвично, що діючі особи виступають в сучасних, на той момент, костюмах. Але головною причиною стало те, що Верді зі співчуттям поставився до куртизанки, “пропащої жінки” (італійською la traviata – “пропаща”, “та, що заблукала” від дієслова traviare – “збивати(ся) з дороги”) кинувши тим самим виклик панівній моралі.

Композитор писав: “Інший не взявся б, можливо, за цей сюжет через правила пристойності, через епоху та через тисячу інших дурних забобонів. Я ж займаюся ним з величезним задоволенням”.

Визнання публіки відредагована “Травіата” (насамперед події були перенесені у ХVIII століття і так виставу ставили наступні тридцять років) отримала вже через 14 місяців після невдалої прем’єри.

В основу опери лягли роман “Дама з камеліями” та однойменна п’єса, написані Олександром Дюма-сином. Вони були створені за спогадами автора. Прототипом Віолетти Валері стала паризька дама напівсвіту Марі Дюплессі, красива й дуже розумна жінка, Молодший Дюма був її залицяльником, а винуватцем їх розриву і від’їзду сина заведено вважати батька письменника, автора знаменитих “Трьох мушкетерів”. Повернувшись в Париж, Олександр Дюма-молодший не застав Дюплессі живою – вона померла від туберкульозу.

“Травіата” посідає особливе місце в творчості Джузеппе Верді. Це перша і єдина опера композитора, де театральна ефектність практично відсутня. Головна увага приділена духовному світу і трагічній долі героїні, які розкриті психологічно надзвичайно тонко і точно. Твір мав значний вплив на лірико-психологічну оперу і багато в чому визначив появу веризму – реалістичного напрямку в італійському мистецтві.

“Через п’ятдесят років ніхто не згадав би про мою “Даму з камеліями”, але Верді обезсмертив її”, – писав Олександр Дюма-молодший.
 

 

Дія перша

Події відбуваються в Парижі та його приміському містечку Отейль у 1846 році

Жовтень, салон паризької куртизанки Віолетти Валері. Господиня влаштувала прийом з нагоди свого одужання. Серед гостей – її покровитель барон Дюфоль, подруга Флора та інші. Присутнім представляють Альфреда Жермона, який проголошує пристрасний тост («Високо піднімемо ми кубки веселощів»). Гості йдуть в сусідню залу танцювати, а Віолетта присідає відпочити після несподіваного приступу кашлю. Альфред затримується з неї і признається, що закоханий, хоча раніше бачив її тільки здалеку. Він намагається переконати куртизанку змінити напівсвіт на спокійний спосіб життя. Віолетта схвильована і збентежена, однак радить юнакові забути її: дівчата такого гатунку не для нього. Вона дарує несподіваному прихильнику камелію з умовою повернути квітку, коли та зав’яне.

Гості розходяться. Залишившись одна, Віолетта роздумує, прийняти їй почуття Альфреда, чи продовжувати жити звичним життям.
 

 

Дія друга

Картина перша
Січень, будинок в приміській зоні Парижа, де живуть Альфред і Віолетта. Із розмови з покоївкою молодик випадково дізнається про те, що його кохана потайки розпродує своє майно, аби забезпечити їхнє життя. Присоромлений, він їде в Париж, сподіваючись покращити своє фінансове становище.

Коли Альфреда немає, до Віолетти приходить його батько, Жорж Жермон. Старий вважає, що дівчина розорила його сина. Ображена Віолетта показує папери про розпродаж свого майна. Жермон-старший вражений її самовідданістю, але все одно наполягає на розірванні стосунків.

Віолетта знає, що незабаром помре, а тому погоджується на вмовляння і пише коханому прощального листа.

Альфред повертається. Спочатку він вважає, що Віолетта покинула його через гроші, але, знайшовши запрошення на бал від Флори Бервуа, вирішує, що кохана повернулась до колишнього життя і колишніх прихильників. Він іде услід за нею, аби відомстити.

Картина друга
Бал-маскарад у Флори. Віолетта з’являється під руку з бароном Дюфолем, але їй невесело. Незабаром приходить Альфред, який починає шукати привід для сварки з бароном. Віолетта боїться дуелі молодика з ї покровителем і умовляє Жермона йти геть. Альфред погоджується покинути бал тільки разом з Віолеттою. Та відмовляється, кажучи, що любить Дюфоля.

Ревнивий Альфред при усіх ображає дівчину, кинувши їй, як «плату за любов» гроші, які він виграв протягом вечора в карти. Гості, серед яких і Жорж Жермон, осуджують цей вчинок. Дюфоль викликає суперника на дуель.
 

Дія третя

Лютий, квартира Віолетти в Парижі. Вона важко хвора. Лікар намагається підбадьорити змучену пацієнтку, але одужання уже неможливе.

Здалеку чути звуки вуличного карнавалу. Віолетта просить покоївку роздати бідним половину грошей, які в неї залишились. Потім перечитує листа Жоржа Жермона. Той пише, що син на дуелі поранив Дюпона і тому змушений був на якийсь час виїхати за кордон. Але незабаром Альфред повернеться: батько не переніс докорів совісті і зізнався його, що змусив Віолетту покинути коханого.

Молодик і справді з’являється. Тепер, коли щастя так близько, Віолетта хоче жити, але сили залишають її. Вона дарує коханому медальйон зі своїм портретом – аби Альфред і його майбутня дружина знали, що є душа, яка молиться за них.

Юнак у відчаї, Віолетта помирає у нього на руках.
 

Дійові особи та склади виконавців

ВІОЛЕТТА ВАЛЕРІ (сопрано) – народна артистка України Лариса Зуєнко, заслужена артистка України Наталія Шевченко, заслужена артистка України Ірина Берлізова, Анастасія Голуб, Надія Сичук
ФЛОРА БЕРВУА, її подруга (меццо-сопрано) – заслужена артистка України Тетяна Спаська, Марина Годулян, Наталія Каданцева, Олена Одінокова, Ірина Репетій
АЛЬФРЕД ЖЕРМОН (тенор) – заслужений артист України Владислав ГорайОлег Злакоман, Андрій Перфілов, Олександр Шульц
ЖОРЖ ЖЕРМОН, його батько (баритон) – народний артист України Віктор Мітюшкін, заслужений артист України Павло ЄрмоленкоІван Фляк

ГАСТОН, віконт де Летор'єр (тенор) – Олег Злакоман, Сергій Красних, Андрій ПерфіловВалерій Регрут
БАРОН ДЮФОЛЬ (баритон) – народний артист України Володимир ТарасовСергій Узун
МАРКІЗ Д`ОБІНЬЇ (баритон) – Василь Добровольський, Юрій Дудар
ЛІКАР ГРЕНВІЛЬ (бас) – Дмитро Себов, Сергій Узун, Віктор Шевченко
АННІНА (сопрано) – народна артистка України Людмила Ширіна, заслужена артистка України Надія Шакун, Ірина Репетій, Олена Одінокова

Виконавці в найближчій виставі

Дійові особи та склад виконавців 30 березня

  • ВІОЛЕТТА ВАЛЕРІ (сопрано) – заслужена артистка України Ірина Берлізова
  • ФЛОРА БЕРВУА, її подруга (меццо-сопрано) – Ірина Репетій
  • АЛЬФРЕД ЖЕРМОН (тенор) – Олег Злакоман
  • ЖОРЖ ЖЕРМОН, його батько (баритон) – Олександр Стрюк
  • ГАСТОН, віконт де Летор’єр (тенор) – Андрій Перфілов
  • БАРОН ДЮФОЛЬ (баc) – Сергій Узун
  • МАРКІЗ Д’ОБІНЬЇ (баритон) – Юрій Дудар
  • ЛІКАР ГРЕНВІЛЬ (бас) – Дмитро Себов
  • АННІНА (сопрано) – заслужена артистка України Надія Шакун

Диригент – заслужений артист України Ігор Шаврук

Видео