HomeNewsNews for March 2016To the birthday of Taras Shevchenko.

9 Mar

To the birthday of Taras Shevchenko.

 

Опера «Катерина» Миколи Аркаса – перша українська опера на сюжет Тараса Григоровича Шевченка. «Такого полум'яного культу материнства, такого апофеозу жіночої любові та жіночої муки не знайти, мабуть, у жодного поета в світі», – писав М. Т. Рильський про твір Шевченка.

Прем'єра «Катерини» в Одесі відбулася у 1899 році. Другу постановку в Одеському театрі глядач побачив у 1957 році. Своє третє народження опера знайшла у 1989 році. Його втілили режисер Георгій Дикий, художник Наталія Бевзенко-Зінкіна, хормейстери Леонід Бутенко та Ігор Дідушок, диригент Давид Сіпітінер. Вже 5 років немає поряд з нами Давида Йосиповича, але він залишив яскравий слід в історії Одеського театру опери та балету. Його різноманітна творча діяльність завжди була націлена на постановку та популяризацію музики вітчизняних та одеських композиторів. Це вистави К. Данькевича («Богдан Хмельницький» та «Назар Стодоля»), Ю. Знатокова («Княгиня Волконська» та «Весілля Свічки»), М.Гржибовського («Правда»), М.Лисенка («Наталка-Полтавка», «Пан Коцький»), С.Гулака-Артемовського («Запорожець за Дунаєм»), В.Губаренка («Загибель ескадри»), Ю.Рожавської («Казка про загублений час»), О.Сандлера («Собака на сіні»), І.Польських («Терем-теремок»), В.Косенка («Світанкова поема»), В.Філіппенка («Барвінок»). І, звичайно, опера М. Аркаса «Катерина», яка була дуже тепло сприйнята слухачами і зайняла перше місце на огляді вистав театрів України, присвячених 175-річчю Т. Г. Шевченка. В репертуарі театру опера вже майже тридцять років і завжди знаходить щирий відгук у вдячних слухачів.

Доля опери на одеській сцені склалась успішно – Національна радіокомпанія України  здійснила запис опери «Катерина»  для трансляції на Європейських оперних сезонах в 2013 – 2014 рр., який  мав величезний успіх.

9 березня 2016 року, до 202-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка на сцені Одеського національного академічного театру опери та балету відбудеться показ опери «Катерини» М. Аркаса за участі провідних солістів театру. Для заслуженої артистки України Олени Стародубцевої та лауреата міжнародних конкурсів Інги Мартинової участь у цій виставі особливо значима, оскільки  вони будуть вперше втілювати нові сценічні образи – головної героїні опери Катерини (І. Мартинова) та Матері (Олена Стародубцева). Також у виставі зайняті Дмитро Павлюк (Батько), заслужений артист України Павло Єрмоленко (Іван), Микола Суббота (Андрій), Наталія Каданцева (Оксана) та Катерина Цимбалюк (Одарка). Диригент – Ігор Чернецький.