Запорожец за Дунаем

ГлавнаяРепертуарОперыЗапорожец за Дунаем

Запорожец за Дунаем

Запорожец за Дунаем

Комическая опера в трех дествиях  (исполняется с одним антрактом)
Либретто Семена Гулака-Артемовского
В литературной редакции Максима Рыльского

Длительность: 2 часа 20 минут

Дирижёры - заслуженные артисты Украины Игорь Чернецкий и Игорь Шаврук

Режиссер-постановщик – Георгий Дикий
Режиссер – заслуженный артист Украины  Сергей Зуенко
Художник-постановщик – заслуженный художник Украины Наталия Бевзенко-Зинкина
Хормейстер-постановник - заслуженный деятель искусств Украины Леонид Бутенко
Постановка танцев – народный артист СССР Павел Вирский, заслуженный артист Украины Александр Сегаль
Восстановление – Сергей Лахтионов
Режиссёр, ведущий спектакль – Сергей Красных


Об опере

Відомість Гулаку-Артемовському як композитору принесла його опера «Запорожець за Дунаєм», яку він завершив у 1862 році. Її прем’єра відбулася на сцені Маріїнського театру в Петеребурзі вже за рік. У 1864-65 роках опера ставилася у Москві в Большому театрі. В обох виставах роль Карася виконував автор.

Тема опери «Запорожець за Дунаєм» тісно пов’язана з українською історією. Ідею її створення підказав композиторові видатний український історик, поет і мислитель Микола Костомаров. У 1775 році за наказом імператриці Катерини ІІ було знищено Запорізьку Січ. Багато запоріжців втекло за кордон, на територію, яка належала туркам. Там утворилася Задунайська Січ. Хоч устрій життя там і був схожий з Запорізькою Січчю, проте козаки мріяли повернутися на Україну. Туреччина сподівалася використати козацтво проти Росії, але у 1828 році, під час російсько- турецької війни частина козаків повернулася на батьківщину, і Задунайську Січ було знищено. Саме ці події стали підґрунтям задуму опери. Автор їх переосмислив і переніс у XVIII століття.

Опера полюбилася глядачам, проте незабаром її було знято з репертуару. Причиною стало польське повстання 1863 року. Цензура лягла і на розвиток української драматургії і театру. Якщо не зважати на любительські постановки, вперше після 1863 року «Запорожець за Дунаєм» української трупою було поставлено аж за 21 рік, у 1884 році, у Ростові-на-Дону. Відновлення сценічного життя опери припадає на радянські часи. Її було поставлено у багатьох театрах не тільки України, але й інших республік СРСР, і навіть за кордоном.

«Запорожець за Дунаєм» - перший твір, з яким українська народна пісня і народний танець вийшли на театральну сцену. Одна з особливостей опери - розмовні діалоги, які дозволяють яскравіше розкрити образи героїв. 

Действие I

Турецький берег Дунаю. Українці, які там мешкають, мріють про повернення на Україну. Нелегко їм живеться на чужині, під владою турецького султана. Біля хати запорожця Івана Карася його названа дочка Оксана сумує за своїм коханим, козаком Андрієм. Вона хотіла би жити з ним в Україні. Її друзі, з якими вона йде на жнива, намагаються втішити її.

Одарка теж хотіла б піти у поле, але нема на кого залишити хату, бо вже два дні немає вдома чоловіка. З'являється Карась. Добряче підвипивший, він побоюється зустрічі зі своєю дружиною. Він придумує різні відмовки, але врешті решт зізнається, що ночував у племінниці. Це розлючує Одарку остаточно.

Действие II

Неспокійно на душі у турецького Султана. Його непокоїть настрій підданих-запоріжців, у яких є всі підстави не любити його. Аби познайомитися з життям і настроєм козаків, Султан інкогніто прибуває до селища, де мешкає Карась. Запорожець сильно здивований появою незнайомого турка. Зав’язується розмова. Іван Карась висловлює припущення, що незнайомець прибув на магометанське свято, де, говорять, має бути сам Султан.

Гість обіцяє познайомити Карася з правителем. Іван, задоволений, пропонує турку випити з ним горілки. Поки запорожець ходить у дім за чаркою, Султан наказує своєму царедворцеві Селіху-Ага привести Карася до палацу. Селіх-Ага перевдягає запорожця у турецьку одежу, пропонує змінити ім’я з Івана на Урхана і проводжає до султанського палацу.

Між тим, з поля повертаються хлопці й дівчата.

Оксана і Андрій, які зустрілися після довгої розлуки, вирішують негайно бігти на батьківщину. Ніч темна, і човник давно готовий. Та тільки-но вони відпливають від берега, їх помічає турецька сторожа і кидається за ними в погоню.

Действие III

Повертається з султанського палацу Карась. Він продовжує грати турка. Одарка знову стурбована: чоловік називає себе Урханом і збирається завести гарем. Гіркі скарги Одарки на свою долю перериває прихід турецького імама Ібрагіма-Алі. За ним йде турецька варта із спійманими втікачами - Андрієм й Оксаною.

Імам збирає запорожців на майдані і оголошує наказ, в якому говориться, що Султан дозволяє всім бажаючим безперешкодно повернутися в Україну. Карась розповідає присутнім про відвідини палацу. Це завдяки його попередженням про ймовірне повстання, Султан вирішив добровільно відпустити українців на батьківщину.

Всенародна радість, хвацький український гопак.

Действующие лица и составы исполнителей

 • ИВАН КАРАСЬ, запорожец (бас) - народный артист Украины Василий Навротский, заслуженный артист Украины Дмитрий Павлюк
 • ОДАРКА, его жена (меццо-сопрано) - народная артистка Украины Валентина Васильева, народная артистка Украины Людмила Ширина, заслуженная артистка Украины Надежда Шакун, Марина Годулян, Наталья Каданцева
 • ОКСАНА, приёмная дочь Ивана Карася (сопрано) - народная артистка Украины Вера Ревенко, Анастасия Голубь, Анна Литвинова, Юлия Терещук, Инга Мартынова, Алина Другак
 • АНДРЕЙ, молодой казак (тенор) - заслуженный артист Украины Владислав Горай, Олег Злакоман, Дмитрий Михеев, Николай Суббота
 • СУЛТАН (баритон) - заслуженный артист Украины Павел Ермоленко, Юрий Дудар, Александр Стрюк, Алексей Грузин
 • СЕЛИХ-АГА, придворный султана (тенор) - Сергей Красных, Николай Решетнёв
 • ИБРАГИМ-АЛИ, имам - Сергей Красных, Дмитрий Себов
 • ХАСАН - Екатерина Кудлач 

ДИРИЖЁРЫ - заслуженный артист Украины Игорь Чернецкий, Маргарита Гринивецкая

Исполнители в ближайшем спектакле

Состав исполнителей 19 февраля 2020 года:

 • ИВАН КАРАСЬ, запорожец (бас) - заслуженный артист Украины Дмитрий Павлюк
 • ОДАРКА, его жена (меццо-сопрано) - Марина Годулян
 • ОКСАНА, приёмная дочь Ивана Карася (сопрано) - Анастасия Голубь
 • АНДРЕЙ, молодой казак (тенор) - Дмитрий Михеев
 • СУЛТАН (баритон) - Алексей Грузин
 • СЕЛИХ-АГА, придворный султана (тенор) - Сергей Красных
 • ИБРАГИМ-АЛИ, имам - Дмитрий Себов

ДИРИЖЁР - Маргарита Гринивецкая

Семен Гулак-Артемовський (укр.)

Семен Степанович Гулак-Артемовський - український композитор, співак, драматичний артист, драматург, автор першої української опери.

Народився у 1813 році у Городищі Черкаського повіту (зараз – Черкаська область, Україна).

Долю С. Гулака-Артемовського вирішив його прекрасний голос. У 1838 році, коли Гулак-Артемовський навчався у київській бурсі, на його талант звернув увагу М. І. Глінка і взяв талановитого юнака з собою до Петербурга. Глінка спочатку сам давав йому уроки співу, а в 1839 року організував на його користь декілька концертів. На зібрані кошти Гулак-Артемовський вчився за кордоном. Побувавши в Парижі, він виїхав до Італії, де після двох років навчання дебютував у флорентійській опері.

У 1842 році Семен Гулак-Артемовський повернувся до Петербурга, де протягом 22 років був солістом російської імператорської опери в Петербурзі, а в 1864-1865 роках – солістом Великого театру у Москві. Широку популярність Гулаку-Артемовському як композиторові принесла опера «Запорожець за Дунаєм», яка стала українською музичною класикою.

Окреме місце у творчій спадщині Гулака-Артемовського посідають українські пісні, зокрема «Стоїть явір над водою» (присвячена Т. Шевченку, з яким автор дружив з 1838 року), «Спать мені не хочеться», «Ой, на горі та й женці жнуть» - рапсодія із збірки з семи пісень під загальною назвою «Українська свадба», та інші.

Семен Гулак-Артемовський також захоплювався народною медициною, статистикою, уклав «Статистично-географічні таблиці міст Російської імперії».

Помер Семен Степанович Гулак-Артемовський в 1873 року в Москві, похований на Ваганьковському кладовищі.
 

Видео