ГоловнаНовиниНовини за Січень 2014У театрі почалася реставрація оргáну

23 Січ.

У театрі почалася реставрація оргáну

Вчора, 22 січня, фахівці фірми «Рігер-Клосс» (Чехія) приступили до реставрації органу Одеського національного академічного театру опери та балету. Інструмент отримав пошкодження в період реставрації театру та потребує комплексних заходів з оновлення.

Як розповів у розмові з генеральним директором театру Надією Бабич представник компанії Рене Кліма, спочатку буде проведено механічну очистку всіх металевих і дерев'яних частин інструменту від пилу та бруду.

На фото: Надія Бабіч і Рене Кліма

Наступний етап – заміна деталей, що не вистачає чи були пошкоджені. Для цього майстри привезли з собою понад 400 нових труб. Потім будуть оновлені кабелі та клавіатура ігрового столу. Остання стадія – настройка інструменту. Роботи планується завершити за 5 тижнів.

«Якщо все піде вдало, ми плануємо закінчити ремонт наприкінці лютого. Тоді орган можна буде експлуатувати вже в березні», – сказав пан Клима.

Він підтвердив правоту керівництва театру, яке вирішило законсервувати інструмент після експертизи, котру було проведено фірмою «Рігер-Клосс» в 2011 році. «Ми прислухалися до рекомендацій чеських фахівців, інакше мали б ще раз замовляти та оплачувати експертизу перед початком реставрації», – пояснила Надія Бабич.

 

Загальна вартість робіт становить понад 49 тис. 230 євро. Ремонт проводиться за рахунок пожертв фірм і приватних осіб.

Теперішній орган в Одеському театрі опери та балету було встановлено чеською компанією «Рігер-Клосс» в 1971 році. Він відноситься до інструментів середнього розміру (30 регістрів, близько 2 – 2,5 тис. труб), що обумовлено архітектурою самої будівлі.

  

На фото 1971 року: ліворуч - майстер Йозеф Ганзлік з «Рігер-Клосс» налаштовує орган; праворуч - вид із залу

Історична довідка. Фірму Rieger було засновано в 1873 році братами Рігер. Штаб-квартира і виробничі потужності знаходяться у місті Крнов. Після Другої Світової війни уряд Чехословаччини вислав з країни власників і робітників за колабораціонізм. Компанію було об'єднано з майстернею Йозефа Клосса та націоналізовано під новою назвою Rieger-Kloss. У свою чергу попередні власники заснували в Австрії інше підприємство – Rieger Orgelbau.

Rieger-Kloss отримала визнання на Всесвітній виставці EXPO'58. Побудувала, відреставрувала та обслуговує понад 1700 органів по всьому світу (в тому числі понад 60 – на території колишнього Радянського Союзу). Була приватизована в 1994 році та зараз активно працює в Європі, Америці та Азії. Будує органи в повному діапазоні розмірів – від портативних і компактних до великих кафедральних інструментів.

Фото Юрія Литвиненка

Архів