ГоловнаРепертуарАрхівІлія

Ілія

Ілія

20 лютого, 16.00

Пам'яті Героїв Небесної сотні

Фелікс Мендельсон

Ілія

Ораторія для солістів, хору та оркестру

Беруть участь:

Солісти опери: народний артист України В. Навротський, заслужені артисти України Т. Спаська, В. Горай, лауреати міжнародних конкурсів А. Ворох, М. Годулян, Н. Сичук, Ю. Терещук, К. Цимбалюк

Хор, оркестр театру

Диригент-постановник – народний артист Республіки Молдова Олександру Самоїле


Про ораторію

 Ораторія Ф. Мендельсона «Ілія» – один з кращих творів композитора, його «лебедина пісня», створена на замовлення Бірмінгемського фестивалю. Вперше ораторія прозвучала 26 серпня 1846 року під орудою автора і мала великий успіх.

Музика ораторії написана в традиціях творів Г. Ф. Генделя та Й. С. Баха. У той же час твір співзвучний стилістиці ХІХ століття з притаманними їй романтичним пафосом та чуттєвістю. «Загальний величний вигляд ораторії, як і у Генделя, багато в чому визначається широким використанням великих хорових мас, причому хор може зображати як певну групу народу, так і бути оповідачем подій. Серед сольних епізодів зустрічаються зразки тонкої, чисто романтичної лірики. Всі епізоди – сюжетні – складають композицію, подібну серії оперних «номерів» (професор Г. В. Краукліс).

Основа ораторії – 3 та 4 Книги Царств зі Старого Завіту, в яких розповідається про життя пророка Ілії. 

ЗМІСТ

І частина

Ізраїлем керує слабохарактерний цар Ахав. Його властолюбна дружина Ієзавель – запровадила при дворі культ божества Ваала. Розлючений зневагою до істинного Бога, Ілія у молитві заклинає послати на землю страшну засуху в знак того, що народ зневажає благочестя і поклоняється неправедним богам. Три роки на землю Ізраїлю не впало ні краплі води.

Янголи призвані Богом охороняти Ілію. Вони вказають йому шлях до потоку Хорафе, бажаючи позбавити пророка страждань спраги та голоду. Але, коли Ілія прийшов до потоку, виявилося, що той висох. Тоді Янгол наказує йти до Сідонської Сарепти і поселитися у Вдови, за достаток якої піклується Бог.

Вдова оплакує смерть сина. Ілія просить Господа повернути хлопчика до життя і Бог, почувши моління пророка, оживляє його.

Ілія йде до царя Ахави і наказує йому зібрати на горі Кармель весь народ Ізраїлю, всіх пророків Ваала та служителів культів і підготувати тільця для жертвоприношення. Щоб запалити багаття, пророкам необхідно звернутися до свого божества, аби упевнитися, який Бог істинний, адже тільки всесильний Бог здатен спустити з неба вогонь. Довго закликали жерці своїх божеств, але лише молитва Ілії була почута Богом. Всіх лжепророків було вбито за зраду істинного Господа.

Народ Ізраїлю з пророком звертається до Бога і просять дощу. Тричі хлопчик забирається на гору, вдивляючись у бік моря, доки не з’являється хмара і злива омиває землю Ізраїлю.

ІІ частина

Ілія звинувачує царя Ахава у злочинах. Розлючена цариця Ієзавель підбурює підлеглих проти пророка. Воєначальник Авдій радить Ілії тікати від гніву влади. Ілія розчарований – справа його життя виявилася марною. Він просить Бога забрати його до себе. Та Янгол повеліває йому піднятися на гору Хорив і предстати перед Богом. Господь наказує йому повернутися і проповідувати істинну віру тим, хто не приклонився перед Ваалом. Ілія виконав завіт Господа, полум'яно проповідуючи волю Всевишнього і, покинувши світ людей, представ живим перед ликом Господа.

Епілог

Пророцтво Ілії направляє серця людей і тим відвертає прокляття у час Господнього пришестя. «Колись восстане з півночі й прийде до сходу сонця Його Обранець. І життя на землі стане радістю. І прибуватимуть люди у славі Вічного Бога». 

Видео

Вересень, 2020

ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456789101112131415161718192021222324252627282930