Кармен-сюїта

ГоловнаРепертуарБалетиКармен-сюїта

Кармен-сюїта

Кармен-сюїта

Музика Жоржа Бізе – Родіона Щедріна
Балет на одну дію
Лібрето Альберто Алонсо за новелою Проспера Меріме

Тривалість спектаклю: 50 хвилин

Хореографія Альберто Алонсо
Відновлення і редакція заслуженого артиста Росії Азарія Плісецького та Олександра Плісецького
Художник-постановник – народний художник Росії Борис Мессерер
Режисер, який веде виставу – Віктор Янчук
 


Про балет

Одноактний балет «Кармен-сюїта» має щасливу сценічну історію, захоплюючи глядачів з моменту створення й донині. Його можна розглядати як гармонійний варіант вирішення складних хореографічно-драматургічних завдань. У цьому творі всі складові – музика, хореографія, сценічне оформлення, акторська майстерність – створюють загальну симфонію кохання і свободи.

Прем’єра спектаклю «Кармен-сюїта» відбулася 20 квітня 1967 року в Москві, на сцені Большого театру. Автори створювали цей спектакль спеціально для балерини Майї Плісецької. Композитор Родіон Щедрін творчо перекомпонував музичний матеріал відомої опери Жоржа Бізе, кубинський хореограф Альберто Алонсо запропонував цікаву концепцію конфлікту та хореографічне рішення твору, а сценографія Бориса Мессерера, який запропонував місцем дії кориду, узагальнила й візуалізувала музично-драматичний задум спектаклю.

Музика підкреслює конфлікт між жвавою, пристрасною Кармен, яка любить свободу понад усе, і знеособленими маріонетками-машкарами, які прагнуть приборкати непокірну циганку.
 

Лібрето балета

У центрі балету – трагічна доля циганки Кармен і закоханого в неї солдата Хозе, якого дівчина кидає заради молодого Тореро. Взаємини героїв та загибель Кармен від руки Хозе зумовлені Фатумом.

Порядок музичних номерів у транскрипції Родіона Щедріна така:
Вступ
Танець
Перше інтермецо
Розвід варти
Вихід Кармен і хабанера
Сцена
Друге інтермецо
Болеро
Тореро
Тореро і Кармен
Адажіо
Ворожіння
Фінал

Усі тринадцять номерів створюють послідовний ланцюжок, у якому розгортається конфлікт і розвиваються характери персонажів.

«Палко покохав Хозе Кармен. Любов перевтілила грубого, обмеженого солдата, відкрила йому духовні радощі, але для Кармен його обійми з часом перетворилися на окови. Захоплений своїм почуттям, Хозе не намагається зрозуміти Кармен. Він починає любити уже не циганку, а свої почуття до неї. Вона могла б покохати й Тореро, який не байдужий до її краси. Але Тореро – витончено галантний, блискучий і безстрашний – внутрішньо лінивий, холодний, він не здатен боротися за кохання. І, природно, такого, як він, не може кохати вимоглива і горда Кармен. А без любові немає щастя у житті і Кармен приймає смерть від Хозе, аби не стати на шлях компромісу чи самотності удвох», – писав хореограф-постановник Валентин Єлизар’єв.
 

Дійові особи та склади виконавців

Виконавці в найближчій виставі

Склад виконавців 4 березня 2020 року:
  • КАРМЕН – Катерина Томашек
  • ХОЗЕ – Дмитро Шарай
  • ТОРЕРО – Богдан Чабанюк
  • КОРЕХІДОР – Дмитро Дзенік
  • ФАТУМ – Катерина Бурдік
  • ТЮТЮННИЦІ – Анжеліка Левшина, Вероніка Левшина

ДИРИГЕНТ - Віталій Ковальчук

Видео