ГоловнаРепертуарБалетиСпляча красуня

Спляча красуня

Спляча красуня

Петро Чайковський

"Спляча красуня"

Балет виконується з одним антрактом

Лібрето І. Всеволожського і М. Петіпа за сюжетом однойменної казки Шарля Перро

Хореографія Маріуса Петіпа

Використано фрагменти хореографії К. Сергєєва, Ф. Лопухова

 • Диригент-постановник – Олександру Самоїле
 • Режисерска версія – заслужена артистка Республіки Молдова Марія Полюдова
 • Художник-сценограф – заслужений художник України Євген Гуренко
 • Художник з костюмів – Сергій Васильєв
 • Художник зі світла – В’ячеслав Ушеренко
 

 


Про балет

«Спляча красуня» – легендарний балет-феєрія Петра Чайковського-Маріуса Петіпа визнаний абсолютним шедевром хореографічного мистецтва, в якому співробітництво либретиста, композитора і балетмейстера виявилося максимально гармонійним. Була створена складна поліфонічна структура балетної вистави, що об'єднала монументальність розгорнутих хореографічних композицій і витонченість танцювальних мініатюр.

Після провалу прем'єри «Лебединого озера», Петро Ілліч, який більше десяти років не звертався до балетного жанру, зважився довіритися досвіду видатного хореографа Маріуса Петіпа, котрий створив детальний музично-сценічний план майбутнього балету із зазначенням структури сценічної дії і метро-ритмічних характеристик.

Ініціатива створення балету «Спляча красуня» належала директору Російських імператорських театрів, літератору, сценаристу, художнику Івану Всеволожському. Він задумав пишний спектакль на кшталт тих, що ставилися при дворі Людовика XIV. «Тут може розігратися музична фантазія і можна створювати мелодії в дусі Люллі, Баха, Рамо та ін.», - писав Всеволожський П. Чайковському.

До написання партитури Петро Ілліч приступив у 1888 році. Він із захопленням працював над новим твором, про що писав колегам: «Щодо балету скажу Вам, що сюжет його мені дуже подобається, і я з величезним задоволенням візьмусь за нього». Казкові сюжети на протязі всієї творчої діяльності цікавили композитора можливістю втілити за їх допомогою вічну тему боротьби Добра зі Злом, торжество світлих ідеалів Краси, Радості і Любові. З особливим натхненням працював композитор  над «казковими» «Лебединим озером» і «Лускунчиком», музикою до «Весняної казці» О. М. Островського, останньою оперою «Іоланта» і балетом «Спляча красуня», створеному на основі однойменної казки французького письменника Шарля Перро.

Балетна музика Чайковського відродила класичний танець до нового життя, до нових художніх і емоційним вершин. До нього завдання композиторів в балеті зводилося до написання красивих мелодій, доданню ритмічної основи і танцювальності музичному тексту, до створення загальної емоційної атмосфери дії.

П. Чайковському ж вдалося об'єднати в одне ціле філософсько-поетичний і музичний початок творів, що виразилося в «симфонізації» балетної музики (композитор говорив, що балет – це та ж симфонія), і надати балетній партитурі симфонічної єдності, ціліснісності форми, наскрізного музичного розвитку.

Саме новаторська музика «Сплячої красуні» надихнула Маріуса Петіпа на пошуки нового типу побудови балетної вистави. «Цей твір, найбільш досконалий у творчості Петіпа, підводить підсумок важким, не завжди успішним, але наполегливим пошукам хореографа в галузі балетного симфонізму. Певною мірою воно підсумовує і весь шлях хореографічного мистецтва XIX століття...», – писала видатний балетний історик і критик Віра Красовська.

Дирекція імператорської трупи до постановки балету поставилася досить серйозно і виділила на неї значні кошти. «Спляча красуня» виявилася однією з найбільш помпезних і дорогих балетних прем'єр Маріїнського театру: «гардероб, декорації, машини і реквізит «Сплячої красуні» обійшлися близько 42 000 рублів, тобто трохи більше четвертої частини всього річного бюджету постановочної (тобто обстановочної) частини петербурзьких театрів» (з мемуарів Маріуса Петіпа).

Прем'єра балету з великим успіхом відбулася в Петербурзі в січні 1890 року і стала головною подією в мистецькому житті російської столиці того часу. Олександр Бенуа, побувавши на одному з перших показів вистави, писав: «Захоплення «Сплячою красунею» повернуло мене взагалі до балету, до якого я було охолов, і цим палаючим захопленням я заразив усіх моїх друзів, котрі поступово стали «справжніми балетоманами».

Історія життя балету на сценах світу свідчить про постійну зацікавленість до нього хореографів, виконавців і глядачів. У багатьох постановках в якості основи зберігаються композиції «класичного новатора» Маріуса Петіпа. Його версії відтворювали Микола Сергєєв, Федір Лопухов, Костянтин Сергєєв, Олександр Горський, Василь Тихомиров, Асаф Мессерер, Михайло Габович, Надія Федорова, Юрій Григорович та інші.

Ось уже понад 100 років цей казковий спектакль займає провідне місце в репертуарі провідних світових театрів, серед яких Covent Garden, Opéra de Paris, The Australian Ballet, The National Ballet of Canada, New York City Ballet і збирає аншлаги і бурхливі овації глядачів.

Стислий зміст

Пролог

У палаці короля Флорестана XIV святкують хрестини доньки – принцеси Аврори. Під ніжні звуки арф і скрипок з'являється зі своєю свитою хрещена дівчинки – фея Бузку. Добрі феї – Ніжності, Жвавості, Щедрості, Сміливості і Безтурботності підносять новонародженій свої дари, наділяючи Аврору найпрекраснішими рисами характеру.

Церемонімейстер Каталабют повідомляє, що до палацу наближається зла і могутня фея Карабос. Її забули запросити, і вона, розгнівана, сама поспішає на свято. Розлючена Карабос передрікає юній Аврорі, що та засне навіки, вколовшись веретеном. Фея Бузку заспокоює батьків і обіцяє, що сили добра зруйнують злі чари. Вона змушує Карабос покинути палац.

Щоб уникнути нещастя, яке пророкувала зла чарівниця, король своїм наказом забороняє під страхом смертної кари користуватися спицями та веретенами в його королівстві.

Дія I

У королівському замку готується свято з приводу повноліття Аврори. Каталабют бачить селянок, які прийшли до палацу зі спицями, не дивлячись на заборону, що діє вже 16 років. Їх рятує від смертної кари тільки свято в честь дня народження принцеси.

З усіх кінців королівства до палацу з'їжджаються гості, серед яких і претенденти на руку прекрасної Аврори.

У розпалі свята з'являється незнайомка в чорному вбранні. Вона дарує дівчині веретено. Принцеса, вколовшись, непритомніє. В незнайомці всі впізнають торжествуючу фею Карабос: збулося її пророцтво.

З'являється фея Бузку – покровителька Аврори. Вона не може розвіяти злі чари Карабос, але в її силах послабити їх: Аврора не помре, а лише засне. Поверне її до життя поцілунок принца.

Помахом чарівної палички слідом за Авророю фея Бузку занурює в сон все королівство.

Дія II

Картина перша

Минуло сто років. У чарівному саду полює принц Дезіре зі своєю свитою. Перед юнаком з'являється фея Бузку, яка силою своїх чарів, «малює» в його уяві образ прекрасної Аврори. Принц впізнає ту, що часто приходила до нього в мріях. Дезіре благає допомогти йому розшукати дівчину.

Картина друга

Фея Бузку пливе з Принцом в чарівному човні до королівства Аврори, в якому вже 100 років панують зла фея Карабос зі своєю свитою. Вони перекривають шлях кожному, хто має намір проникнути в царство, що спить. Почувши звуки, які передвіщають появу феї Бузку, лиходійка і її свита намагаються заховати Аврору, але марно – принц бачить сплячу красуню. Підкорений її красою, він ніжно цілує дівчину – і злі чари зруйновано! Карабос зі свитою зникає. Аврора пробуджується, і разом з нею оживає королівство. Гаряче почуття першого кохання охоплює Аврору і Дезіре. Принц просить у Короля і Королеви руки їхньої дочки і ті дають своє благословення.

Епілог

У палаці святкують пишне весілля Аврори і Дезіре. Серед численних гостей – персонажі казок: принцеса Флоріна і Блакитний птах, Біла кішечка і Кіт у чоботях, Червона шапочка і Вовк. Молодят прийшли привітати феї діамантів, сапфірів, золота і срібла. Фея Бузку і її свита благословляють нареченого і наречену на довге і щасливе життя.

 

 

Дійові особи та виконавці

 • Принцеса Аврора – заслужена артистка України Олена Добрянська, заслужена артистка Республіки Молдова Марія Полюдова, Катерина Бартош, Олександра Воробйова, Наталя Івасенко, Олена Кондратьєва, Лариса Грицай
 • Принц Дезіре – заслужений артист України Сергій Доценко, заслужений артист Республіки Молдова Володимир Статний,  Станіслав Варанкін, Андрій Пісарєв, Станіслав Скриннік, Дмитро Шарай
 • Фея Бузку – Тетяна Афанютіна, Вікторія Бережна, Катерина Бурдік, Ольга Воробйова, Катерина Кальченко,  Анастасія Черняк, Аліна Шарай
 • Зла фея Карабос – заслужений артист Республіки Молдова Володимир Статний, Тетяна Афанютіна, Микола Воріводін, Вадим Круссер, Станіслав Скриннік, Руслан Таліпов, Катерина Томашек, Богдан Чабанюк
 • Король Флорестан XIV – Микола Решетньов, Богдан Чабанюк
 • Королева – Поліна Каліна, Ксенія Кравченко, Вероніка Семчук
 • Каталабют, церемоніймейстер короля Флорестана – Микола Воріводін,  Сергій Ткачук, Ростислав Янчишен
 • Принци, кавалери - заслужений артист України Сергій Доценко, заслужений артист Республіки Молдова Володимир Статний,  Дмитро Бартош, Денис Васильєв, Дмитро Дзеник, Роман Калін, В'ячеслав Кравченко, Михайло Перфілов, Віталій Роздайбіда, Ігор Саражинський, Станіслав Скриннік, Руслан Таліпов, Дмитро Шарай, Богдан Чабанюк, Ростислав Янчишен
 • Головні пажі – Дмитро Бартош, Денис Васильєв, Дмитро Дзеник, Роман Калін, В'ячеслав Кравченко, Юліан Марченко, Данило Пащук, Михайло Перфілов, Віталій Роздайбіда, Ігор Саражинський, Станіслав Скриннік, Руслан Таліпов, Дмитро Шарай, Богдан Чабанюк, Ростислав Янчишен
 • Маленькі фрейліни принцеси Аврори –  Катерина Бартош, Ксенія Захарченко, Дар'я Коробко, Людмила Грекова, Наталя Івасенко, Олена Кондратьєва, Ольга Пилипейко, Марина Стрижакова, Ганна Тютюнник, Анастасія Яроцька
 • Великі фрейліни принцеси Аврори – Тетяна Афанютіна, Анастасія Баннікова, Вікторія Бережна, Катерина Бурдік, Вікторія Воріводіна, Олена Воронцова, Ксенія Кравченко, Олена Лавріненко, Ольга Михайліченко, Христина Павлова, Марія Рязанцева, Ірина Скринник, Катерина Томашек, Оксана Чепіль, Анастасія Черняк

Добрі феї:

 • Фея ніжності –  Вікторія Бережна, Ольга Воробйова, Дар’я Коробко,  Ксенія Кравченко, Олена Лавріненко, Анастасія Черняк, Влада Арізонова
 • Фея жвавості – заслужена артистка України Ольга Рожевіч, Тетяна Афанютіна, Катерина Бартош, Катерина Бурдік, Олександра Воробйова, Дар’я Коробко, Ольга Пилипейко, Марія Рязанцева, Анастасія Яроцька, Софія Гатило
 • Фея щедрості – Катерина Бартош, Наталя Івасенко, Крістіна Павлова, Ольга Пилипейко, Марина Стрижакова, Ганна Тютюнник
 • Фея безтурботності – Катерина Бартош, Дар'я Коробко, Наталя Івасенко, Олена Кондратьєва, Марина Стрижакова, Ганна Тютюнник
 • Фея сміливості – Тетяна Афанютіна, Катерина Бартош, Катерина Бурдік, Людмила Грекова, Наталя Івасенко, Марія Рязанцева, Ірина Скринник, Марина Стрижакова, Катерина Томашек, Аліна Шарай

Феї коштовностей:

 • Фея діамантів – заслужена артистка України Олена Добрянська, Тетяна Афанютіна, Вікторія Бережна, Катерина Бурдік, Олександра Воробйова, Людмила Грекова, Олена Кондратьєва, Марія Рязанцева, Аліна Шарай
 • Феї сапфірів, золота, срібла – Анастасія Баннікова, Вікторія Бережна, Катерина Бурдік, Катерина Кальченко, Ксенія Кравченко, Олена Лавріненко, Ольга Михайліченко, Христина Павлова, Марія Рязанцева, Катерина Томашек, Оксана Чепіль, Анастасія Черняк, Аліна Шарай

Герої чарівних казок:

 • Принцеса Флоріна – заслужена артистка України Ольга Рожевіч, Катерина Бартош, Вікторія Бережна, Ольга Воробйова, Дар’я Коробко, Наталя Івасенко, Олена Кондратьєва, Ольга Пилипейко, Влада Аризонова
 • Блакитний птах – Станіслав Варанкін, Денис Васильєв, Дмитро Дзеник, Михайло Перфілов, Станіслав Скриннік, Дмитро Шарай, Денис Черняк, Данило Пащук
 • Біла кішечка – Катерина Бартош, Дар'я Коробко, Яніна Кисельова, Олена Кондратьєва, Ольга Пилипейко, Ганна Тютюнник
 • Кіт у чоботях – Денис Васильєв, Роман Лобкін, Віталій Роздайбіда, Владислав Степанов, Руслан Таліпов, Ростислав Янчишен
 • Червона шапочка – Катерина Бартош, Ксенія Захарченко, Ольга Пилипейко, Марина Стрижакова, Ганна Тютюнник
 • Сірий вовк – Дмитро Бартош, Станіслав Варанкін, Микола Воріводін, Павло Гриць, Данило Пащук, Ігор Саражинський, Денис Черняк, Ростислав Янчишен
 • Свита феї Карабос, лакеї, в'язальниці, вартові, придворні – артисти балету і міманса театру.

У виставі беруть участь артисти балету, мімансу, оркестр театру, вихованці зразкового ансамблю класичного танцю «Фуете» Дитячої школи мистецтв № 4 (кер. М. Козяр, А. Погорецкая) та Дитячої хореографічної школи м. Одеси (директор - О. Книжник)

Виконавці в найближчій виставі

Склад виконавців 22 лютого 2020 року:

 • ПРИНЦЕСА АВРОРА – Лариса Грицай
 • ПРИНЦ ДЕЗІРЕ – Дмитро Шарай
 • ФЕЯ БУЗКУ – Аліна Шарай
 • ЗЛА ФЕЯ КАРАБОС – заслужений артист Республіки Молдова Володимир Статний
 • КАТАЛАБЮТ, церемоніймейстер короля Флорестана – Сергій Ткачук
 • ПРИНЦИ, КАВАЛЕРИ - Ігор Саражинський, Дмитро Дзеник, Данило Пащук, Віктор Томашек, Юліан Марченко, Крістіан Нікуліця, Руслан Таліпов

Добрі феї:

 • ФЕЯ НІЖНОСТІ – Анастасія Черняк
 • ФЕЯ ЖВАВОСТІ – заслужена артистка України Ольга Рожевіч
 • ФЕЯ ЩЕДРОСТІ – Крістіна Павлова
 • ФЕЯ БЕЗТУРБОТНОСТІ – Катерина Бартош
 • ФЕЯ СМІЛИВОСТІ – Анастасія Яроцька

Феї коштовностей:

 • ФЕЯ ДІАМАНТІВ – Аліна Шарай
 • ФЕЇ САПФІРІВ, ЗОЛОТА, СРІБЛА – Ірина Скринник, Дарина Чумакова, Крістіна Павлова

Герої чарівних казок:

 • ПРИНЦЕСА ФЛОРІНА – Влада Арізонова
 • БЛАКИТНИЙ ПТАХ – Данило Пащук
 • БІЛА КІШЕЧКА – Анастасія Руднєва
 • КІТ У ЧОБОТЯХ – Руслан Таліпов
 • ЧЕРВОНА ШАПОЧКА – Ксенія Захарченко
 • СІРИЙ ВОВК – Дмитро Дзеник

ДИРИГЕНТ – заслужений артист України Ігор Чернецький

Видео