ГоловнаРепертуарОпериДон ЖуанКороткий змістДія друга

Дія друга

У той же вечір
Лепорелло, обурений вчинком свого господаря, який знеславив його перед гостями на балу, відмовляється від своєї служби. Його рішення непохитне, але …кілька монет, кинутих Дон Жуаном, повертають слузі гарний настрій. Щоправда, ненадовго. Дон Жуан заявляє Лепорелло, що він за всяку ціну хоче оволодіти служницею донни Ельвіри. Для цього необхідно відволікти господиню й обмінятися одягом. Місце Дон Жуана займе Лепорелло, а Дон Жуан на якийсь час перетвориться на власного слугу. А там – хай буде, що буде. Лепорелло змушений підкоритися.

Далі все складається напрочуд вдало – і обдурена Ельвіра в обіймах Лепорелло, і її легковажна служниця раді любовним пригодам.

Дон Жуан, задоволений своєю вигадкою, сміється, а потім співає серенаду. З’являється Мазетто з друзями по чарці, озброєними хто чим. Він шукає спокусника, аби покарати його за образу Церліни. Дон Жуан видає себе за свого підпилого слугу і навіть пропонує допомогу в покаранні кривдника.

Коли всі розходяться, Дон Жуан відбирає у Мазетто зброю і б’є ревнивця. На крики Мазетто прибігає Церліна. Нещасний розповідає їй про свою пригоду. Церліна заспокоює жениха, перев’зує його рану, але її думки витають біля Дон Жуана…

За їхніми спинами з’являються обриси старого кладовища...

Входить Ельвіра у супроводі Лепорелло, який продовжує розігрувати роль свого господаря. Жінка налякана і просить «коханця» не залишати її на кладовищі. Лепорелло радо б утік, але це йому не вдається – його помічають Оттавіо і Ганна, які прийшли на могилу Командора. Тут же і Церліна з Мазетто. Введені в оману вбранням Дон Жуана, яке одяг Лепорелло, вони готові вбити негідника. Ельвіра просить їх помилувати свого коханого, але ті не слухають. Переляканий Лепорелло зриває з себе пальто й капелюха і обман розкривається – месники бачать перед собою не Дон Жуана, а його слугу.

Ельвіра осміяна, Лепорелло непомітно зникає. Висловлюючи презирство до Ельвіри, Ганна виходить, Церліна і Мазетто йдуть за нею. Оттавіо залишається наодинці з Ельвірою і тут перед нею відкривається справжнє обличчя «благородного» месника. Зневажливо й цинічно він намагається скористатися слабкістю жінки й оволодіти нею. Ельвіра дає відсіч: вона вражена дволичністю Оттавіо й починає розуміти, яка небезпека насправді загрожує Дон Жуану.

Північ
Дон Жуан і Лепорелло, рятуючись від переслідувачів, зустрічаються на кладовищі біля могили Командора. Нарешті вони можуть обмінятися одягом. Звернувши увагу на статую, Дон Жуан наказує слузі прочитати надпис на пам’ятникові. Лепорелло з жахом читає: «Безчесному вбивці я і в могилі готую відплату». Сміючись, Дон Жуан наказує слузі запросити статую на вечерю. Тремтячи від страху, Лепорелло передає запрошення Командору. Статуя киває головою і промовляє: «Так». Збентежений Дон Жуан відступає і разом з Лепорелло тікає геть з кладовища.

Нарешті Анна й Оттавіо наодинці. Дивні почуття володіють ними напередодні великого таїнства – шлюбу. Стає зрозуміло, що відбувається в омертвілих душах цих лицемірів.

А ось і Дон Жуан. Він у прекрасному настрої. До біса етикет, манірних гостей, фальшиві посмішки – поряд з ним прості, безпосередні, люблячі його люди! І хай вони не в розкішній залі, а на замизканому задньому дворі, відсутність комфорту буде компенсована щирим, дружнім спілкуванням.

Але і тут Дон Жуана знаходить донна Ельвіра. Вкотре вона докоряє його розпутним життям і просить зупинитись. На цей раз Дон Жуан радий її приходу і запрошує приєднатись до гарної компанії. Однак відчай не покидає Ельвіру і вона йде геть.

Зі здивуванням Дон Жуан виявляє, що знову знаходиться в тій же залі, де відбулося вбивство Командора. Здалеку долітає сповнений жаху крик Ельвіри. А ось і сам Командор! Чи це тільки його привид з кинджалом в грудях? Як тіні, мимо Дон Жуана пропливають фігури учасників диявольської гри. Регочучи, вони вітають «повернення до життя» Командора. Все це було жартом, розиграшем. На довершення Командор пропонує Дон Жуану кубок з вином, в яке, на очах ошелешеного гульвіси, всипав якийсь порошок. Ризикуй! Шанси рівні! Дон Жуан випиває і падає мертвим.


Видео

    Листопад, 2020

    ПнВтСрЧтПтСбНд
          123456789101112131415161718192021222324252627282930