Лючія ді Ламмермур

ГоловнаРепертуарОпериЛючія ді Ламмермур

Лючія ді Ламмермур

Лючія ді Ламмермур

Гаетано Доніцетті
Лібрето Сальваторе Каммарано за романом Вальтера Скотта «Ламмермурська наречена»
Опера на 2 дії, 6 картин

Тривалість вистави з антрактом: 2 години 20 хвилин

Диригент-постановник – народний артист України Василь Василенко
Режисер-постановник – заслужений артист України Сергій Зуєнко
Режисер оновлення – Павло Кошка
Хормейстер-постановник – заслужений діяч мистецтв України Леонід Бутенко
Художник-постановник – заслужена художниця України Наталя Бевзенко-Зінкіна
Постановник танців – Валентина Наваєва
Режисер, що веде виставу – Сергій Красних


Про оперу

«Якщо протягом другого і третього десятиліть ХІХ століття в Італії утвердився театр Россіні, якщо в п’ятому висунувся театр Верді, то четверте належить Доніцетті», – писав П’єро Міолі.

Оперна спадщина композитора, яку складають 74 твори, надзвичайно різноманітна за жанрами: це комічні опери, трагічні мелодрами, історико-героїчні та соціально-психологічні драми, лірико-драматичні опери. До останніх належить і «Лючія ді Ламмермур», у якій талант Гаетано Доніцетті розкрився найповніше. 

В основу цього твору покладено роман Вальтера Скотта «Ламмермурська наречена». Він не належить до вдалих творів письменника і тому не користується популярністю у читачів, однак приваблює композиторів. До Доніцетті опери на основі цього сюжету писали італійці Мікеле Енріко Карафа ді Колобрано та Альберто Маццукато, а також данець Івар Фредрік Бредаль на лібрето Ганса Крістіана Андерсена. Однак витвір Доніцетті витіснив зі сцени роботи його попередників.

Події опери відбуваються в Шотландії, але автори змінили британські імена персонажів на милозвучніші для себе італійські. Лорд Енріко (Генріх) хоче видати свою сестру Лючію (Люсі) за багатого дворянина Артура, аби виправити своє фінансове становище. Однак Лючія, яка таємно заручена з лордом Едгаром, ворогом свого брата, відмовляється від шлюбу за розрахунком. Тоді Енріке вдається до обману, переконуючи сестру у віроломстві її коханого. Лючія погоджується стати дружиною Артура, але в момент підписання шлюбного контракту з’являється Едгар. Він звинувачує наречену у зраді і приймає виклик на дуель від Енріко. В шлюбну ніч в нападі божевілля Лючія вбиває Артура і вмирає сама. Едгар покінчує життя самогубством біля гробу своєї коханої.

Прем’єра «Лючії ді Ламмермур» відбулася в театрі «Сан-Карло» в Неаполі 1835 року, а на території Російської імперії – в Одесі у грудні 1838-го. Найяскравіші арії опери – любовний дует Лючії й Едгара в першій дії та секстет у другій, а також сцена божевілля героїні, в якій голос співачки змагається з флейтою. Загалом у цій опері вокал має першорядне значення, а інструментальне виконання йде за ним. Тому багато знаменитих сопрано – француженка Лілі Понс, іспанка Марія Баррэєнтос, улюблениця Верді Аделіна Патті та інші – обирали «Лючію ді Ламмермур» для своїх дебютів в Америці.

Цікаво, що заключну арію – одну з кращих у своїй творчості – композитор створив за півтори години. «Чи знаєш мій девіз? Швидко! Можливо, це й не варте схвалення, але все те, що я зробив добре, завжди було зроблено швидко», – писав він лібретисту Джакомо Саккеро.

Услід за італійською версією Гаетано Доніцетті створив і французьку, яка серйозно відрізнялась від першої редакції. Зокрема, було повністю вилучено роль подруги головної героїні, Аліси, значно скорочено партію пастора Раймонда, введено новий персонаж – негідника Гілберта, який продавав секрети Лючії Енріко та її коханому Едгару. Але французька версія опери в сучасному театрі практично не виконується.

Дія перша

1 картина. Замок Равенсвуд захопив лорд Енріко Астон. Норман зі своїми воїнами обшукує розвалини замку. З’являється лорд Астон. Його турбує те, що останній нащадок переможеного роду Равенсвудів Едгар залишився в живих. Зміцнити положення родини міг би шлюб його сестри Лючії з Артуром Беклоу. Та Лючія відмовляється.

Вихователь та духовний наставник Лючії Раймонд Бідебенд намагається заспокоїти Енріко – нещодавна втрата матері не дозволяє їй думати про одруження. Та Норман відкриває справжню причину її відмови. Він розповідає історію про незнайомця, який врятував її від розлюченого бика. Відтоді щовечора, коли заходить сонце, вона зустрічається зі своїм рятівником. Є припущення, що це Едгар Равенсвуд. Вбігають воїни Нормана – здогад справдився – це Едгар, кровний ворог Астонів. Енріко вкрай розлючений – він мусить розірвати цей зв’язок.

2 картина. Алея парку. Лючія й Аліса спускаються до старого фонтану, де очікують Едгара. З цим фонтаном пов’язана містична історія – у його водах колись знайшли тіло жінки, привид якої нещодавно примарився Лючії. Аліса впевнена – це погане знамення, треба подолати почуття до Едгара. Та Лючія не чує подруги. Це кохання для неї – єдина радість у житті.

Приходить Едгар. Він повідомляє коханій, що їде до Франції і хоче зустрітися з Енріко, щоб просити її руки. Лючія ж воліє зберегти стосунки у таємниці. Вона заспокоює Едгара і вони дають один одному клятву у вірності.

3 картина. Замок лорда Астона. Енріко з Норманом хочуть обманом принудити Лючію погодитися на шлюб із Артуром. Вони підробили лист Едгара, з якого можна було б дізнатися про його зраду. Лючія повірила фальшивому доказу.

4 картина. У замку Астонів усе готове до весілля. Зібралися гості. Артур і Енріко говорять про вигідність шлюбу, що укладається, а також про причину пригніченого стану Лючії.

У супроводі Аліси заходить наречена. Вона підписує шлюбний контракт.

Несподівано з’являється Едгар. Він хоче завадити одруженню, та… контракт уже підписано. У розпачі він проклинає фатальну зустріч з Лючією. Гнівно і з погрозами незваного гостя виганяють із замку.

Дія друга

1 картина. Замок Астонів. Святкування весілля у розпалі. Несподівано до зали вривається Бідебенд. Сталося нещастя – Лючія вбила Артура. Присутні стають свідками її божевілля...

2 картина. Едгар біля гробниці Равенсвудів. Він очікує дуелі з Енріко і вирішив не чинити опору супротивнику – без Лючії життя для нього не має сенсу.

Повз нього проходить похмура процесія. Він дізнається, що Лючія на межі смерті. Лунають дзвони. Едгар спішить побачити кохану, та вже пізно – Лючія померла, і йому нема чого жити…

Дійові особи та виконавці

ЛЮЧІЯ (сопрано) – заслужена артистка України Наталя ШевченкоАліна ВорохНадія Сичук
ЛОРД ЕНРІКО АСТОН, її брат (баритон)Василь Добровольський, Олександр СтрюкІван Фляк
СЕР ЕДГАР РАВЕНСВУД (тенор) – заслужений артист України Владислав ГорайОлег ЗлакоманМикола Суббота

РАЙМОНД БІДЕБЕНД, вихователь Лючії (бас) – заслужений артист України Дмитро Павлюк, Сергій Узун, Віктор Шевченко

ЛОРД АРТУР БАРКЛОУ (тенор) – Олег Злакоман, Сергій Красних, Дмитро МихеєвВалерій Регрут
НОРМАН, воєначальник замку Равенсвуд (тенор) – народний артист України Анатолій Капустін, Андрій Перфілов
АЛІСА, подруга Лючії (меццо-сопрано)Марина Годулян, Наталя Каданцева, Олена Одінокова, Ірина Репетій, Ілона Скрипник

Танець блазнів:

Лілія Іванова, Марина Крагель 
Іван Кондратьєв, Сергій Мельніков, Юрій Чепіль

Соло в оркестрі виконують:

Наталя Мармусевич, Володимир Аврятов (віолончель)
Світлана Завадська, Ніна Філіппова (арфа)
Павло Котовщиков, Олександр Протас (флейта)
Олександр Чупира (гобой)
Олександр Магльований (валторна)
 

Виконавці в найближчій виставі

Склад виконавців 7 березня 2020 року:

  • ЛЮЧІЯ (сопрано) – заслужена артистка України Сусанна Чахоян (Національна опера України)
  • ЛОРД ЕНРІКО АСТОН, її брат (баритон) – Віталій Білий (соліст театрів La Scala, Metropolitan Opera, Віденської державної опери)
  • СЕР ЕДГАР РАВЕНСВУД (тенор) – Олег Злакоман
  • РАЙМОНД БІДЕБЕНД, вихователь Лючії (бас) – заслужений артист України Дмитро Павлюк
  • ЛОРД АРТУР БАРКЛОУ (тенор) – Павло Смирнов (перше виконання)
  • НОРМАН, воєначальник замку Равенсвуд (тенор) – Андрій Перфілов
  • АЛІСА, подруга Лючії (меццо-сопрано) – Ілона Скрипник

ДИРИГЕНТ - головний диригент театру В'ячеслав Чернухо-Воліч

Видео

Жовтень, 2020

ПнВтСрЧтПтСбНд
   12345678910111213141516171819202122232425262728293031