ГоловнаРепертуарОпериТурандот

Турандот

Турандот

 Джакомо Пуччіні 
Опера на 3 дії
Лібрето Джузеппе Адамі та Ренато Сімоні за сюжетом п'єси Карла Гоцці «Турандот»
 
Тривалість вистави з урахуванням антракту: 2 години 30 хвилин
Режисерська версія Крістіана фон Гьотcа


Про оперу

 Оперу «Турандот» – останню у своїй творчості – Джакомо Пучіні задумав у листопаді 1919 року. Сюжет заснований на п’єсі Карло Гоцці, який написав свою «казку для театру» у 1761 році за мотивами повісти азербайджанського письменника ХП століття Нізамі.

Працювати над «Турандот» Пучіні почав улітку 1920 року, заручившись підтримкою лібретистів Джузеппе Адамі та Ренато Симоні. При цьому композитор не обмежувався лише написанням музики, а й сам брав участь у розробці лібрето. Робота над оперою тривала до самої смерті Пучіні, який помер від раку у 1924 році. Такий тривалий строк пояснюється тим, що один з авторів був затребуваним драматургом і часто відволікався на власні проекти.

Пучіні не встиг дописати фінальний дует Турандот і Калафа. На прем’єрі 25 квітня 1926 року диригент Артуро Тоскані зупинив спектакль на останньому такті, який написав композитор, повернувся до публіки і заявив, що на цьому місці опера обривається, оскільки маестро не стало.

Повністю твір був показаний наступного дня – заключний дует і фінал написав Франко Альфано, використавши чернетки автора. Цей варіант критики визнають маловиразним і тому свої версії запропонували композитори Лучано Беріо (прем’єра відбулась у 2002 році) та Хао Вей (прем’єра відбулась у 2007 році).

«Турандот» – найскладніша з усіх опер Пучіні і тому найменш популярна у режисерів. Вона важка у виконанні і важка для сприйняття, а партії двох головних героїв розраховані на видатні голоси. Арія Калафа “Nessum Dorma” («“Ніхто не засне”») з останнього акта опери є одним зі стандартів вокального мистецтва для тенорів. Разом з тим, як пише музикознавець Абрам Гозенпуд, «за чарівністю мелодики, яскравістю і свіжістю гармонії, блиском оркестру, драматизмом, багатством музичної драматургії це – своєрідна енциклопедія музичної майстерності».

Дослідники виділяють у «Турандот» такі основні музичні теми: «крижану» тему самої принцеси, «героїчну» тему Калафа, «комічну» та «цинічну» теми міністрів (прообразами яких стали Панталоне, Тарталья і Брігелла – персонажі театру dell`arte), «романтичну» тему Ліу, а також тему народу (масові хорові сцени). Музикознавець Джордж Марек не виключає, що ця «народна тема», не притаманна іншим творам композитора, могла з’явитися в «Турандот» під впливом «Бориса Годунова» Модеста Мусоргського.

Критики наголошують на деяких задовгих місцях (в основному – у партіях міністрів Пінга, Панга і Понга), але переконані, що, якби Пучіні мав можливість закінчити і відредагувати свій твір, то він задовольнив би смаки найвибагливіших поціновувачів.

Дійові особи та виконавці

За участі хору, оркестру та балету театру

Виконавці в найближчій виставі

 Склад виконавців 16 листопада 2019 року:   

 • ПРИНЦЕСА ТУРАНДОТ (сопрано) – Наталія Павленко
 • КИТАЙСЬКИЙ ІМПЕРАТОР (тенор) – Сергій Красних
 • ТИМУР, скинутий з трону татарський хан (бас) – народний артист України Василь Навротський
 • КАЛАФ, його син (тенор) – Віталій Лісковецький (вперше в партії)
 • ЛІУ, молода рабиня (сопрано) – Юлія Терещук
 • ПІНГ, великий радник (баритон) – Богдан Панченко
 • ПАНГ, великий віщун (тенор) – Павло Смирнов
 • ПОНГ, великий кухар (тенор) – Андрій Перфілов
 • МАНДАРИН (баритон) – Юрій Дудар
 • СЛУЖНИЦІ ТУРАНДОТ (сопрано) – Ірина Репетій, Наталія Каданцева
 • ПЕРСЬКИЙ ПРИНЦ – Микола Решетньов
 • За участі хору, оркестру та балету театру

ДИРИГЕНТ - головний диригент театру В'ячеслав Чернухо-Воліч

Видео